Späť

Video ako pozadie na webstránke

Už je to dávno, čo sme sa stretávali len so statickými webovými stránkami. S nástupom HTML5 a neskôr aj s príchodom rôznych CMS systémov je oveľa jednoduchšie pridať rôzne animácie, efekty a iné dynamické prvky, ktoré môžu obohatiť používateľský zážitok. To isté platí aj pre video.

Niektoré weby používajú video ako pozadie svojej domovskej stránky s cieľom upútať zákazníka predstavením nového produktu či služby. Týmto spôsobom sa dá krásne v niekoľkých sekundách odprezentovať to, čo by sa len ťažko a zdĺhavejšie vysvetľovalo v texte.

PREČO POUŽIŤ NA POZADÍ WEBOVEJ STRÁNKY VIDEO?

Používanie pohybu na upútanie pozornosti prináša veľké dividendy v marketingových a reklamných odvetviach.

  • Podľa Animota, 85 % marketérov tvrdí, že video je efektívny spôsob, ako upútať pozornosť online.
  • Podľa Wyzowla, 81 % marketérov tvrdí, že video predĺžilo čas zotrvania na ich webových stránkach.
  • V jednej prípadovej štúdii pridanie pozadia videa na domovskú stránku zvýšilo mieru konverzie webových stránok o 138 %.

NEVÝHODY POUŽITIA VIDEA NA POZADÍ WEBOVEJ STRÁNKY

Spomaľujú vašu stránku. Na rozdiel od obrázkov, ktorých veľkosť sa pohybuje v desiatkach až stovkách kilobitov, videá zaberajú aj stonásobne viac dát, čo znamená, že ich prenos bude pomalší. O problémoch spojených s rýchlosťou načítania sa venujeme v našom ďalšom článku.

pomaly-web-video

Zdroj: fiit.tv

AUTOMATICKÉ PREHRÁVANIE A ZVUK

Automatické prehrávanie je ideálne nastavenie pre väčšinu videí na pozadí, aby ste mohli použiť čo najmenšiu veľkosť. Video na pozadí by nemalo mať prehrávač videa s ovládacími prvkami. S ohľadom na to si vyberte video na pozadí, ktoré bude skvele fungovať v slučke.

Automatické prehranie zvuku na pozadí je dobrý spôsob, ako stratiť návštevníkov!

VLASTNÉ ALEBO KÚPENÉ VIDEO?

Výhodou kúpeného, poprípade voľne dostupného videa, je jeho zriaďovacia cena. Existuje mnoho portálov, ktoré takúto kúpu, resp. voľné stiahnutie poskytujú. Jedným z najväčších hráčov v tejto sfére je Shutterstock, kde si okrem videa viete zakúpiť aj obrázky či hudobné podklady.

Vlastné zadováženie videa býva časovo aj finančnejšie náročnejšie. Na oplátku však dostanete profesionálny produkčný prístup videotvorcov spojený s konzultáciami a budete tak môcť prispieť svojou vlastnou kreativitou k vytvoreniu diela, ktoré vás môže reprezentovať nielen na webových stránkach.

shdesign

Chalani z SHdesign.sk si takýmto videom odprezentovali svoju videotvorbu, počnúc svadbami, eventami, hudobnými klipmi a pod.

OPTIMALIZÁCIE VIDEA

Optimalizáciou videa dokážeme zredukovať jeho veľkosť a predísť tak dlhému načítaniu webu. Ponúkame vám pár tipov:

  • Dĺžka trvania by nemala presiahnuť 10 – 15 sekúnd
  • Odstráňte z videa audiostopu
  • Snímková frekvencia – 25 FPS
  • Vaše video môže byť v HD (vysoké rozlíšenie), čo je 720p video (1280 x 720 pixelov). V skutočnosti nie je dôvod exportovať video na pozadí vo Full HD (1920 x 1080)

Ak nie ste v úprave videa žiaden profesionál,  pre základnú optimalizáciu vám poslúži nástroj HandBrake.

PRÍKLADY POUŽITIA VIDEA NA POZADÍ:

forcapil

 

Video prezentuje krásu zdravých a hustých ženských vlasov, ktoré dosiahnete používaním výživového doplnku Forcapil.

atix

Trojica videí znázorňuje pohyb ľudí v prírode v období výskytu kliešťov. Zdravotnícka pomôcka AtiX vám pomôže s jeho bezpečným odstránením.

Video na pozadí vašej úvodnej stránky je výborný spôsob, ako upútať a osloviť návštevníka. Netreba však zabúdať na veľkosť súboru, ako aj na čitateľnosť textu, ktorý môže video prekrývať. Nedávajte videopozadie za každú cenu na všetky vaše weby. Menej je niekedy viac. Ak si na to netrúfate sami, môžete sa obrátiť na agentúru SHARKANI.

Zdroje:
fiit.tv,
websitebuilderexpert.com,
creativebloq.com,
blog.duda.co,
sitepoint.com,
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.