logo-claimlogo-white_stickylogo-claimlogo-claim
  • hello@sharkani.com
  • +421 915 105 575
  • English
✕
SPÄŤ

13 TIPOV PRE ÚSPEŠNÝ E-SHOP

Na začiatok niekoľko zaujímavých čísiel: Vedeli ste, že sa na Slovensku tržby e-shopov ročne pohybujú okolo sumy viac ako 1,5 miliardy eur? 6 z 10 návštevníkov e-shopu aj nakúpi a až 90 % spotrebiteľov nakupuje pravidelne a opakovane. Z toho 65 % cez mobil. Iba 10 % zákazníkov využíva vernostný program a až 83 % nezrealizovaných nákupov je kvôli negatívnemu hodnoteniu.

Na Slovensku máme okolo 15 000 e-shopov, pričom toto číslo sa stále mení, a nie smerom nadol. Konkurencia rastie a silnie. Ak podnikáte v elektronickom obchode, mali ste si vysúkať rukávy už včera a ak sa len chystáte predávať online, už dávno neplatí, že presadiť sa je ľahké.

Každý, kto chce nakupovať online, môže navštíviť váš e-shop. Nakoniec je však vašou úlohou premeniť týchto návštevníkov na zákazníkov. Na platiacich a spokojných zákazníkov. Preto je dôležité navrhnúť svoj web práve s ohľadom na skúsenosti zákazníkov. V tomto blogu vytipujeme niektoré veci, ktoré by ste mali zohľadniť pri navrhovaní efektívneho e-shopu.

Čo zákazník chce a očakáva?

Každý e-shop je iný, je množstvo oblastí, druhov tovaru a služieb, preto je dôležité zamyslieť sa nad otázkami a obavami, ktoré môžu mať návštevníci a riešiť ich pomocou dizajnu stránky. Dobre navrhnutý e-shop umožňuje zákazníkom rýchlo nájsť to, čo chcú. Okrem toho by mali byť schopní vyhľadať si všetky podrobnosti o tovare alebo službe a bez problémov zadať svoju objednávku. Toto očakáva každý zákazník a pre e-shop je veľkým záväzkom tieto očakávania napĺňať. Pozrime sa na niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu:

  1. Pohodlné nakupovanie na každom zariadení. Bez ohľadu na to či Váš zákazník drží v ruke myš, notebook, mobil alebo tablet, by váš web mal byť konzistentný. Tu nastupuje na scénu responzívny dizajn webových stránok, ktorý automaticky upravuje rozloženie a obsah, aby vyhovoval rôznym veľkostiam obrazovky. Stručne povedané, sú navrhnuté tak, aby boli flexibilné. Ak sa Váš web neprispôsobuje obrazovke, používatelia napríklad na mobile nemusia čítať váš obsah pohodlne. Tiež nie je dobré, ak sú niektoré funkcie na mobile vypnuté a na počítači fungujú – časté je napríklad redukovanie filtra produktov pre mobil. Nevyhli sa tomu ani veľkí hráči. Napr. Booking na mobile neumožňuje filtrovať iba apartmány s dvomi a viac spálňami. Preto ste odkázaní ísť k PC alebo akceptovať aj apartmány, ktoré síce majú dve izby, ale jedna z nich je obývačka. Nepomôže ani ich aplikácia.
booking-desktop-org

Zdroj: booking.com

booking-mobile

Zdroj: booking.com

alza-org

Zdroj: alza.sk

  1. Pozor na rýchlosť načítania stránky. Popíšme si modelovú situáciu: potenciálny klient zostane frustrovaný, pretože načítanie webovej stránky trvá príliš dlho. Rozmýšľa, či to je jeho pripojením, alebo je e-shop taký pomalý. Skúsi preto iný. Ahá, konkurenčný ide OK. Už je to potenciálny klient niekoho iného. Podľa štúdie mali stránky, ktorých načítanie trvalo asi 1,5 sekundy, mieru odchodov okolo 38 %. Na druhej strane, miera okamžitého opustenia predstavovala až 44 % na stránkach, ktorých načítanie trvalo dlhšie ako 3 sekundy. Suma sumárum, ak máte pomalú stránku, 44 návštev zo 100 okamžite odíde a ostane vám 56. Kľúčový postup je celkom jasný – nenechajte návštevníkov čakať. Čo môžete urobiť, aby ste znížili rýchlosť načítania stránky? Podrobne sa tomu venujeme napríklad v tomto článku.
martinus-org

Zdroj: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ meranie zo 4. 8. 2020 11:00 AM

  1. Používajte vysokokvalitné fotky produktov. Pri osobnom nákupe si ľudia môžu výrobok ohmatať a obzrieť si ho zo všetkých strán skôr, ako ho kúpia. Na internete taký luxus nemajú. Musia sa spoliehať len na fotografie a videá z webových stránok. Jasná, vysokokvalitná a vizuálne príjemná grafika môže mať veľký vplyv na rozhodnutie zákazníka pri kúpe. Ak chcete svojim zákazníkom poskytnúť lepšiu predstavu o produkte, ktorý predávate, nahrajte viacero obrázkov. Nasnímajte ich tak, aby sa dali ľahko zvýrazniť akékoľvek špeciálne vlastnosti. Základné fotky produktov z produktovej fotobanky vás neodlíšia od konkurencie.
spravne-obrazky-org

https://www.squareshot.co/post/11-product-photography-mistakes

  1. Zobrazujte recenzie zákazníkov. Online recenzie sú významným faktorom, ktorý nie že môže, ale reálne ovplyvňuje rozhodovanie o nákupe. Ľudia si pred kúpou produktu často vyhľadávajú online recenzie, pretože sa chcú uistiť, že svoje peniaze vkladajú na správne miesto. Kvalita, zákaznícky servis, autenticita – chcú to všetko skontrolovať od skutočných zákazníkov. Umožnite ľuďom ľahko nájsť recenzie na vaše produkty alebo služby. Uistite sa, že ste sekciu s recenziami zobrazili na viditeľnom mieste. Ak potenciálny zákazník nájde negatívne informácie, stále si môže kúpiť iný model, ak príde negatívna recenzia priamo na vaše služby, veľmi zaváži, ako sa k tomu postavíte a ako sa môžete zlepšiť.
  2. Zjednodušte proces pokladne. Čím rýchlejšie bude môcť klient prejsť od výberu ku kúpe a ukončeniu objednávky, tým je menšia šanca, že si to rozmyslí a objednávku nedokončí. Urobte proces pokladne čo najjednoduchším a najpohodlnejším. Požiadajte potenciálnych zákazníkov, aby zadali iba tie informácie, ktoré skutočne potrebujete. Meno, adresa a platobné údaje – tieto údaje by mali stačiť na dokončenie nákupu. Ideálne je, ak vie vaša stránka všetky informácie načítať napríklad z konta Google alebo Facebook-u a klient môže zaplatiť jedným kliknutím cez Google Pay alebo Apple Pay.
  3. Optimalizujte štruktúru navigácie na svojich webových stránkach. Vaším cieľom by malo byť minimalizovať celkový počet kliknutí používateľov. Mali by byť schopní rýchlo a ľahko nájsť to, čo hľadajú. Súčasne nemôžete mať na domovskej stránke zobrazené všetky produkty. Ako môžete dosiahnuť rovnováhu? Čo môžete urobiť pre zlepšenie optimalizácie svojich webových stránok? Zoraďte všetky svoje výrobky do niekoľkých nadradených kategórií. Všetky kategórie by sa mali zmestiť do vášho navigačného panela. Užívatelia tak môžu priamo navštíviť kategóriu, ktorá ich zaujíma, z akejkoľvek inej stránky.
  4. Poskytnite viacero možností platby. Platba kartou je rozhodne obľúbený spôsob platby online. Nepredpokladajte však, že tak bude chcieť platiť každý. Čo keď chcú platiť v hotovosti až po doručení produktu? Čo keď radšej použijú PayPal? Musíte mať na pamäti rôzne predvoľby a poskytnúť viacero možností platby. Ak niekto konkrétne hľadá dobierku a vy ju neponúkate, skončí u konkurencie, aj keď máte lepšie ceny. Niektoré z metód, ktoré by ste mali mať k dispozícii, sú: dobierka, platobné karty, Apple a Google Pay a hotovosť pri osobnom prevzatí, stále viac ľudí preferuje aj služby ako Zásielkovňa.

Na obrázku nižšie môžeme vidieť dobre zvolené možnosti platby a dopravy. Nechýba možnosť pridať poznámku, alebo nadviazať chat.

platby-org

Zdroj: https://www.upbrands.sk/

  1. Vypíšte často kladené otázky. Pri nákupe môžu mať používatelia rôzne obavy a otázky. Najčastejšie súvisia s pravidlami ohľadom vrátenia zásielky a peňazí, zásadami vrátenia tovaru alebo reklamáciou. Vytvorením sekcie najčastejších otázok, tzv. FAQ, uľahčíte situáciu nielen svojim zákazníkom – tí nájdu odpovede na svoje otázky bez toho, aby vám museli zavolať alebo poslať e -mail – no aj sebe. Win-win situácia.
  2. Efektívny proces vrátenia peňazí a tovaru. Áno, je to vždy nemilé, keď je klient nespokojný a tovar vráti. Ale deje sa to a bude sa to diať čoraz viac. Lockdown ešte viac prispel k tomu, že si domov musíme objednať 8 párov botasiek a častokrát ani jeden nevyhovuje. Klienti dnes očakávajú nielen rýchle doručenie, ale aj veľmi rýchle vrátenie peňazí a jednoduché vrátenie tovaru. Napríklad baliť tovar do igelitového vreca namiesto krabice sťažuje vrátenie tovaru, keďže roztrhnuté vrece nie je znova použiteľné. Čo myslíte, dá sa to považovať za dark pattern? O tom som premýšľal, keď som hľadal krabicu. Zlá skúsenosť pri vrátení tovaru, či dlhé podržanie platby, kým sa vráti klientovi na účet, často znamenajú stratu zákazníka.

Na obrázku nižšie môžeme vidieť dobre zvolené možnosti platby a dopravy. Nechýba možnosť pridať poznámku, alebo nadviazať chat.

underarmour-org

Zdroj: https://www.underarmour.sk/vratenie-tovaru

  1. Newsletter. Zbierajte e-mailové adresy (napríklad výmenou za zľavu na prvý nákup) a následne môžete svoju databázu klientov osloviť, napríklad tak, ako to urobil jeden e-shop mne. Poslal mi info, že bude mať výpredaj až do 50 %. Od pondelka. Ale pre mňa už dnes, v piatok. Ktovie, koľko objednávok mali po víkende. Moju určite. Dávajte však pozor na spam, pri newsletteroch platí, že menej je viac.
  2. Budujte si sociálne siete. Komunita na sociálnych sieťach je v dnešnej dobe nutnosť. Ľudia s mobilom v ruke tvoria 65 % nákupov v e-shopoch. Okrem toho, silná komunita vás môže podržať v ťažkých časoch.
  3. Využite Chatboty. Môžu byť veľkým prínosom pre zvýšenie celkovej spokojnosti zákazníkov. Prostredníctvom nich môžete odpovedať na otázky zákazníkov, poskytovať návrhy produktov alebo dokonca spájať zákazníkov so zástupcami zákazníckych služieb.
  4. Všetko stále dokola. Toto je posledná a najdôležitejšia rada. Neprestávajte zlepšovať svoj e-shop, neprestávajte hľadať chyby a opravovať ich, zbierať feedback od klientov, dôsledne doriešte každú negatívnu recenziu. Na vašom e-shope to bude vidieť.
Pri prevádzkovaní e-shopov je najdôležitejšie myslieť na funkcie, ktoré najviac ocenia práve zákazníci. Veríme, že aj tento článok vám v tom pomôže a budeme radi, ak nám o tom dáte vedieť na sociálnych sieťach. Ak máte otázky alebo potrebujete pomôcť s tvorbou webov a e-shopov, prípadne vylepšiť váš existujúci, digitálna agentúra SHARKANI a náš tím je tu pre vás.
Zdroje:
https://www.mergado.sk/blog/prehlad_SK_ecomm
https://beeketing.com/blog/how-to-create-a-customer-oriented-ecommerce-website/
https://www.anscommerce.com/blog/blogging-tips-for-ecommerce-brands/
https://www.oberlo.com/blog/25-ecommerce-tips
filip_sharkani_web

Článok pre Vás pripravil Filip.

Na začiatok niekoľko zaujímavých čísiel: Vedeli ste, že sa na Slovensku tržby e-shopov ročne pohybujú okolo sumy viac ako 1,5 miliardy eur? 6 z 10 návštevníkov e-shopu aj nakúpi a až 90 % spotrebiteľov nakupuje pravidelne a opakovane.

Zdieľať

Neprestávajte čítať

soc siete
2. marca 2023

ÚLOHA SOCIÁLNYCH SIETÍ PRI VAŠOM PODNIKANÍ


čítaj viac >
WebP
5. decembra 2022

WEBP – ŠETRNÝ OBRÁZKOVÝ FORMÁT


čítaj viac >
3. októbra 2022

SÚHLAS SO SPRACOVANÍM SÚBOROV COOKIE


čítaj viac >

režim čítania

moon moon

SLEDUJTE NÁS AJ NA FACEBOOKU

Najnovšie články

  • ÚLOHA SOCIÁLNYCH SIETÍ PRI VAŠOM PODNIKANÍ
  • WEBP – ŠETRNÝ OBRÁZKOVÝ FORMÁT
  • SÚHLAS SO SPRACOVANÍM SÚBOROV COOKIE
  • VIDEO AKO POZADIE NA WEBSTRÁNKE
  • Moja stáž v SHARKANI
© 2023 Betheme by Muffin group | All Rights Reserved | Powered by WordPress
    • No translations available for this page
      Send me my password
      Your password has been sent by email
      Make a payment
      Total to pay :
      $5
      Powered by Stripe

      Payment could not be made
      Pay now

      Poďme na to

      0$

      Ďakujeme. Kalkulácia aj so sprievodnými informáciami už je vo vašej emailovej schránke.

      Sharkulačka

      Cenová kalkulačka tvorby webovej stránky

      Uvažujete o novej webstránke, no nemáte predstavu aký rozpočet na to budete potrebovať? Využite našu intuitívnu šesťkrokovú kalkulačku, ktorá Vás prevedie výberom podstatných parametrov, na základe, ktorých získate orientačnú cenovú kalkuláciu.
      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Aký rozsah webovej stránky
      potrebujete?

      Označte 1 možnosť

      onepage

      Jedna stránka (bez podstránok)

      Do 5 podstránok

      6 a viac podstránok

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej

      Kde sa bude primárne
      webová stránka prezentovať?

      Označiť môžete viacero možností

      Mobil

      Laptop / desktop

      Veľké obrazovky

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Aké funkcie na webovej stránke
      potrebujete?

      Označiť môžete viacero možností

      Kontaktný formulár

      Newsletter

      Online chat

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Budete potrebovať tvorbu
      obsahových podkladov?

      Označiť môžete viacero možností

      Copywriting

      Fotografie na mieru

      Jazykové mutácie

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      To je všetko!

      Orientačnú cenu tvorby vašej novej webstránky na mieru si nájdete na:


      *podmienky spracovania a ochrany osobných údajov

      Summary

      Popis Informácie Množstvo Cena
      Discount :
      Spolu :
      Odoslať
      Späť

      MILÍ ČITATELIA,

      do našich blogových článkov sme pridali novú funkcionalitu, vďaka ktorej si jednoducho zmeníte režim čítania zo svetlého do tmavého režimu a naopak. Stačí kliknúť vpravo na ikonu.

      • Služby
        • Grafika
        • Web
        • Marketing
      • Blog
      • Referencie
      • O nás
        • Filozofia
        • Tím
        • História
      • Kontakt
      • English