Späť

Moja stáž v Sharkani

Ahoj, volám sa Patrik a chcem sa s vami podeliť o moju skúsenosť so stážou v agentúre SHARKANI. Toto je krátke zhrnutie mojich novonadobudnutých skillov a celkového pocitu zo stáže, ktoré vám priblížia, ako môže taká stáž prebiehať. Najprv ale rozpíšem, ako to celé začalo.

Vo štvrtom ročníku na strednej škole sme si mali nájsť stáž vo firme, ktorá by trvala takmer pol roka. Veľká časť spolužiakov si vybrala niečo po známosti, kde nemuseli nikam chodiť a nič robiť. Tiež som si mohol vybrať niečo na ten štýl, ale naskytla sa mi možnosť stážovať v SHARKANI. Pozrel som si ich stránku a zistil som, že robia aj webové stránky pomocou WordPressu. To ma dosť zaujalo. Už na strednej škole som sa venoval tvorbe webových stránok, ale nie týmto spôsobom. Chcel som sa v tomto smere rozvíjať, a tak mi prišla SHARKANI ako tá správna voľba pre moju stredoškolskú prax.

PRVÝ DEŇ NA PRAXI V SHARKANI

Prišiel som v prvý deň stáže. Čakalo ma príjemné uvítanie, so všetkými som sa spoznal a pôsobili veľmi priateľsky. Vilém mi povedal, čomu sa budem venovať počas stáže a s kým budem pracovať. Predstavil mi projekt, na ktorý som mal robiť research, hľadať inšpiráciu pre UX design a následne navrhnúť UX. Tento projekt mi opísal ako výnimočnú prezentačnú stránku s moderným a unikátnym designom, ktorý nemá hocikto. Tak som začal hľadať a tvoriť. S návrhmi som chodil za Vilémom a ten mi dával feedback a návrhy na zlepšenie, radil mi, ako zákazník rozmýšľa a čo je na UX dôležité. Bolo to pre mňa veľmi zaujímavé a dosť ma to bavilo. Po prvom super dni som mal naozaj pocit, že som si vybral správne.

PROJEKTY, NA KTORÝCH SOM PRACOVAL

Ako som už spomínal, prvý projekt, na ktorom som pracoval, bol Studio Scrollers, kde som robil na UX designe. Bola to zároveň prvá stránka, na ktorej som sa naučil základy WordPressu. Tvoriť stránky vo WordPresse ma naučil Filip.

Na začiatku to pre mňa bolo dosť náročné, keďže som ani nevedel poriadne, čo je WordPress. Povedal by som, že ma najprv hodil do vody bez toho, aby som vedel plávať. Tento spôsob mne osobne celkom vyhovoval, aj keď som bol na začiatku celkom stratený. Filip ma ohľadom WordPressu veľmi veľa naučil a vždy bol ochotný mi pomôcť. Prešiel som z toho, že neviem, čo je WordPress, do štádia, kde viem sám vytvoriť a nakonfigurovať webstránku.

Po naučení základov som dostal zadanie vytvoriť stránku od nuly pre rodičov, ktorí sami vychovávajú deti bez pomoci partnera. Toto zadanie ma bavilo, lebo som mal voľnú ruku pri designe. Filip mi aktívne dával pri tvorbe feedback a ukazoval mi, čo by som mal robiť inak a lepšie. Bola to jednoduchá prezentačná stránka, na ktorej bol text a pár fotiek s footerom, ktorý obsahoval odkazy na sociálne siete.

Následne prišiel trochu väčší projekt. Išlo o vytvorenie a redesign starej stránky pre firmu, ktorá sa špecializuje na vývoj aplikačných softvérov. To bola už obsiahlejšia stránka s animáciami a integrovanou Google mapou. Na pár stránkach som robil menšie úlohy, kde som sa naučil nakonfigurovať cookies, pridať produkty do ponuky a podobne. Práca na týchto projektoch ma bavila aj z toho dôvodu, že som reálne niečo tvoril a popritom som sa učil skill WordPressu.

ČO SOM SA NA TÝCHTO PROJEKTOCH NAUČIL?

Vďaka týmto projektom a šikovným ľuďom, ktorí mi pomáhali, som sa naučil, ako postupovať pri tvorbe WordPress stránky. Vilém mi vysvetlil, ako má vyzerať a čo má obsahovať stránka, ktorá má byť atraktívna pre zákazníka. To znamená vytvoriť zaujímavý a jedinečný UX návrh, ktorý zákazník rád vidí a dobre sa mu používa. Simona mi ukázala pár veľmi zaujímavých prác, z ktorých som si veľa odniesol do môjho budúceho designovania UI/UX. Vďaka Filipovi som sa naučil vytvoriť stránku vo WordPresse od nuly s použitím divi témy, nakonfigurovať backend takejto stránky, nastaviť kontaktný formulár, urobiť responzívnu webstránku a pridávať do nej produkty. Z toho, že som nevedel, čo je to WordPress, som prešiel do štádia, kde by sa dalo povedať, že som mierne pokročilý. A toto všetko som sa u nich naučil za pomerne krátku dobu.

MOJE CELKOVÉ DOJMY ZO STÁŽE V SHARKANI

Stážou v tejto agentúre sa dá mnoho naučiť. Ľudia, ktorí tu pracujú, vedia, čo robia a sú vo svojej práci naozaj dobrí. Vždy chcú dodať čo najlepší produkt a do svojej práce veľa vkladajú. Sú ochotní pomôcť a naučiť s priateľským prístupom. Aj preto som si piatky na stáži užíval, vždy tam bola dobrá nálada a mal som rád prácu, ktorú som robil a veci, ktoré som sa učil. Bola to moja prvá stáž vo firme a užil som si ju v každom smere.

HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.