Späť

Kedy je v biznise potrebné zvažovať redizajn webu? Toto sú dôvody a indície, že nastal ten správny čas

* Web je online tvárou vášho biznisu. Je to vaša online vizitka, ktorá vytvára dôležitý prvý dojem na potenciálneho klienta a vie generovať zisky.
* Vytvorením webu však práca na ňom zďaleka nekončí. Po celú dobu svojej existencie si vyžaduje starostlivosť – niekedy aj formou väčšieho redizajnu.

Strategická dôležitosť udržiavať web v najlepšom možnom stave nespočíva len v nespokojných zákazníkoch, ktorí eventuálne prestanú nakupovať váš tovar či objednávať služby – nefunkčným webom časom utrpí aj vaša značka a obchodná povesť. Ako v online, tak v offline priestore.

Redizajn webu ako príležitosť k rastu

Od tvorby webu a jeho spustenia máte k dispozícii nové dáta z praxe, na základe ktorých môžete s odstupom času lepšie posúdiť, ktoré dizajnové prvky či mechanizmy dizajnu aktuálneho webu sa osvedčili a ktoré nie.

Vaša marketingová stratégia sa tiež časom zocelila a možno ste došli na nové postupy, ktoré by bolo vhodné zakomponovať do webu.

Redizajn webu je tak skvelou príležitosťou pretaviť do neho vašu najnovšiu obchodnú skúsenosť, zmeny v komunikácii či vizuálnosti brandu, vylepšiť systém, na ktorom web beží a zlepšiť celkovo užívateľskú skúsenosť. Všetka táto starostlivosť sa časom premietne do väčšej návštevnosti a konverzných pomerov.

Redizajn webu ako príležitosť:

👉 aktualizovať / vylepšiť softvérové riešenie webu

👉 implementovať aktuálne trendy webdizajnu

👉 reflektovať zmeny biznisovej a marketingovej stratégie

👉 reflektovať vizuálne a obsahové zmeny značky

👉 promovať nové produkty či služby

👉 zlepšiť užívateľský zážitok

👉 využiť skrytý potenciál webu

👉 modernizovať vizuál aj dizajn webu (vzhľadom na najnovšie trendy)

👉 vylepšiť SEO

👉 priblížiť sa / predbehnúť konkurenciu

Strategické dôvody pre redizajn webu

Výrazný strategický dôvod na redizajn webu (často od jeho základov) nastáva vtedy, keď firma mení biznis, alebo vizualitu či tone-of-voice komunikácie svojej značky na základe strategického rebrandingu.

Nie je totiž nič neobvyklé, že sa pôvodný podnikateľský plán či forma značky v čase vyvíja rôznymi smermi. Firma napríklad potrebuje flexibilne reagovať na meniace sa trendy či trhové výkyvy a aktualizuje svoju marketingovú stratégiu alebo biznis plán – tieto zmeny je potom potrebné adekvátne implementovať aj do firemného webu.

mobil aasacademy
Kompletný redizajn webovej stránky pre AAS academy. #artdirection #toneofvoice #logotype #wireframe
| Tip💡Využite silu vizuálnej stránky svojho webu
V kontexte redizajnu webu zohráva art direction a vizuálna estetika kľúčovú úlohu pri formovaní emócie, ktorú návštevník získa už pri prvom kontakte s vašou stránkou. Hoci sa často môže zdať, že vizuálna stránka nie je prioritou pre podnikateľa zameraného predovšetkým na obsah a funkčnosť, práve premyslená estetika dokáže zanechať trvalý dojem a posilniť dôveryhodnosť vašej značky.
Profesionálny a kvalitný dizajn nielenže vyniká, ale tiež vytvára podvedomé spojenie s hodnotami, ktoré chcete komunikovať – či už ide o inováciu, spoľahlivosť alebo luxus. Vytvorenie konzistentného a emotívneho vizuálneho jazyka na vašom webe je tak investíciou, ktorá sa môže mnohonásobne vrátiť v podobe zvýšenej angažovanosti a lojality vašich zákazníkov.

Web postupom času nereflektuje vašu cieľovú skupinu 👽

Môže sa stať, že v dobe spúšťania webu si firma nie je celkom istá, na koho presne cieli, prípadne časom rozšíri portfólio služieb či sortiment produktov bez toho, že by to reflektoval obsah webu.

Taktiež môžu spoločnosti v praxi nájsť lukratívnejšiu cieľovku (niche), ktorú chcú osloviť, resp. ich pôvodné zacielenie rozvojom svojho podnikania prestáva byť relevantné.

Tak môže ľahko vzniknúť webstránka, ktorá obsahovo a dizajnovo nereflektuje to, čo cieľová skupina hľadá a vyžaduje pri svojom online nákupnom procese.

| Tip💡
Problémom s cielením sa dá predísť metódami, ako robustný dotazník o dizajne dotyčného webu, prieskumom trhu, segmentu a vytvorením marketingových persón.

Obchodná a marketingová stratégia nie je do webu dostatočne implementovaná

Pri správnom nastavení vie byť webstránka mocným predajným a marketingovým nástrojom – napr. kvalitný obsahový marketing pretavený do firemného blogu pomáha budovať SEO, povedomie o značke, doménovú autoritu a stálych zákazníkov.

Dôvodom a cieľom redizajnu webu tak môže byť snaha rozvinúť jeho nevyužitý marketingový potenciál alebo implementovať zmeny firemnej marketingovej stratégie:

Napríklad aplikovať svoju brandovú a marketingovú stratégiu cez vylepšenie SEO, obsahového marketingu (najmä blogovania), integrácia sociálnych médií, vytvorenie newslettru a možnosti sa doňho prihlásiť, alebo vylepšenie tzv. sales funnels.

sales funells blog

Návštevníci majú problém používať váš web

Aktuálny dizajn vášho webu môže byť príliš zložitý, ťažkopádny, alebo aj príliš originálny – pri jeho tvorbe ste sa sústredili sa na svoju víziu a odignorovali ste rozšírenú prax web dizajnu.

Web tak nespĺňa intuitívne očakávania používateľov, ktorí sú na isté štandardy zvyknutí (napr. rozklikávacie menu pri prezeraní webu na mobile). Používateľov môže napríklad zmiasť neprehľadná navigácia, nekvalitne formátovaný text, ale aj veľa CTA (Call to Action) tlačidiel a mnoho iných zanedbaných princípov webdizajnu.

Pri týchto weboch často nebola spravená testovacia fáza, alebo sa časom rozrastal obsah bez strategického uváženia a dôsledného zapracovania – čo neskôr vyvoláva z používateľského hľadiska problémy.

| Tip💡 Mobile-first design je dnes nevyhnutnosť
Nedávny prechod Google na „Mobile-first Index“ výrazne zmenil hodnotenie webov v Google registri – aktuálne hodnotenie prioritne vychádza z mobilnej, nie desktopovej verzie webu, ako tomu bolo doteraz. Hoci je to dnes už viacmenej samozrejmosť, uistite sa, že váš web je responzívny a mobilná verzia funguje na 100 %.
mobil sedita
Redizajn webu SEDITA – pečivárne Sereď. #ardirection #creative slogans & elements #toneofvoice #product presentation

Systémové riešenie webu potrebuje aktualizovať či prerobiť

V dnešnom svete sa nič nevyvíja tak rýchlo, ako technológie – vrátane tých webových. Je však dôležité, aby web správne fungoval nielen z hľadiska zákazníkov, ale aj tých, ktorí s ním pracujú (admin, manažéri obsahu, developeri a pod.).

Redizajn webu sa tak netýka vždy len frontendu a užívateľského rozhrania, ale aj backendu a teda softvérových riešení, na základe ktorých je postavený – ako pri weboch vytvorených na mieru, tak aj vytvorených vo webových editoroch (ako napr. WordPress, Wix, Webnode a pod.).

Redizajn je teda príležitosťou vylepšiť aj tieto stránky fungovania webu a posunúť ho tak na vyššiu úroveň. Skontroluje sa či všetko funguje a či nie sú k dispozícii efektívnejšie, modernejšie riešenia, napríklad v oblastiach:

  • web hostingu, systému na správu obsahu (CMS – content management system), tém (web theme), pluginov, page builders, integrovaných časti tretích strán a pod.

Potrebujete na webe promovať nové produkty či služby

Malé zmeny ponuky služieb či uvedenie niekoľkých nových produktov si nemusia nutne vyžadovať redizajn webu. Dostatočným riešením môže byť vytvorenie novej vstupnej stránky či produktovej kategórie.

Pre niektoré firmy je však jadrom biznisu pravidelná zmena portfólia a tieto novinky na svojom webe potrebujú aj adekvátne odprezentovať, aby podporili ich predaj. Príkladom je firma Apple, ktorá rieši veľký redizajn webu pri každom spustení novej série technológií.

Konkurencia je výrazne popredu

Ak kvalita konkurenčných webov stúpa a výrazne sa tak od nich vzďaľujete, je to jasný signál a dobrý strategický dôvod začať uvažovať o redizajne webu.

| Tip💡 Inšpirujte sa konkurenciou
Cez nástroje ako napr. Ahrefs alebo Similar Web si môžete pozrieť, ako sa darí konkurenčným webom – akú majú návštevnosť, koľko spätných odkazov a pod. Ak sú od vás výrazne popredu, nie je zlou stratégiou tento ich úspech rozanalyzovať a inšpirovať sa. Odporúča sa však najskôr robiť A/B testovanie malých častí, než všetko kompletne naraz prebrať od konkurencie. Treba byť tiež opatrný, aby ste neporušili autorské práva.

5 hlavných indikátorov, že si web vyžaduje vašu pozornosť 👀

Ak ste nerobili výrazné zmeny svojej značky či úpravy obchodnej a marketingovej stratégie, možno nevidíte žiadny relevantný dôvod na redizajn webu. Aj vo webdizajne sa totiž dobre uplatňuje pravidlo, aby sa zbytočne nemenilo to, čo funguje.

Rozoberme však niekoľko indikátorov, ktoré jasne hovoria o tom, že ten správny čas na zmenu práve nastal.

Indikátory, že nastal čas na redizajn webu:

  • doba poslednej aktualizácie
  • nízke, resp. znižujúce sa konverzie
  • sťažnosti od zákazníkov / správcov webu
  • vysoký bounce rate

Váš web je zastaralý 😴

Relevantným dôvodom na redizajn webu je aj dátum, kedy na ňom bola vykonaná posledná zmena resp. aktualizácia. Ak je to už niekoľko rokov, je viac ako isté, že si nejakú úpravu či aktualizáciu vyžadovať bude.

Niektoré weby vykazujú zastaralosť už na prvý pohľad. Pôsobia a používajú sa staromódne, majú neaktualizovaný starý obsah, nedržia krok s aktuálnymi trendmi vo webdizajne. Ak teda váš web vyzerá a funguje celkom odlišne oproti všetkým ostatným – a nie zrovna v dobrom zmysle – je správny čas na úpravu.

Konverzné pomery stagnujú alebo majú tendenciu dlhodobo klesať

Možno ste zaznamenali dlhodobý markantný pokles konverzií z vášho webu a pritom ste na ňom nevykonali žiadne zmeny. Na vaše produkty či služby však neprichádzajú negatívne ohlasy, neklesá o ne záujem. Čo sa teda deje?

Web je plný chýb a bugov 👎

Bez ohľadu na príčinu je vysoko pravdepodobné, že sa v rámci webu a nákupnej cesty vyskytla technická chyba. Žiadna webstránka totiž nie je bez rizika výskytu technických problémov.

Veľakrát je však dôvodom len neaktualizovaný plugin v backende, ktorého funkcionalita preto začne vykazovať chybu. No niekedy môže ísť o komplexnejšie problémy:

Napríklad vykonané zmeny v znení url, nevhodne riešené presmerovania, 404-ka na dôležitých vstupných stránkach, na webe pribudol nesprávne formátovaný obsah (vysoko objemné obrázky, animácie a pod.) a web sa tak začal načítavať pomaly (Core Web Vitals).

(Extrémny príklad) V praxi sme sa stretli aj s tým, že v dobrom úmysle vylepšiť SEO bez odbornej konzultácie majiteľ prepísal url dôležitých vstupných stránok, čím na nich vynuloval ranking, zrušil tým všetky externé aj interné linky. Mimo odhodenia všetkého vybudovaného linkbuildingom mu nefungovali ani interné prelinky, resp. ukazovali 404 error, keďže pôvodné url už neplatili.

Zobrazujete sa na neadekvátne kľúčové slová

Ďalším z dôvodov môže byť nevhodná obsahová optimalizácia, ktorá na web privádza nerelevantnú návštevnosť. Indikátorom je v tomto prípade fakt, že napriek vysokej návštevnosti webu neregistrujete nárast konverzií, skôr sa konverzný pomer časom ešte znižuje.

| Tip💡Ako preveriť relevantnosť svojich kľúčových slov
V rôznych SEO nástrojoch si môžete skontrolovať, na ktoré kľúčové slová sa vaše stránky zobrazujú vo vyhľadávačoch a či to je v súlade s vašimi cieľmi. Možným riešením je tiež si ešte raz preveriť význam kľúčových slov a fráz, na ktoré ste obsah jednotlivých stránok optimalizovali – možno tým používatelia vyhľadávajú niečo celkom iné, než to, čo ponúkate.

SEO blog

Od používateľov webu a vašich zákazníkov prichádzajú sťažnosti

Načúvať svojim zákazníkom je vždy veľmi dôležité. Ak sa kopia sťažnosti na niektorú z funkcionalít alebo prvkov webu, je dobré si ich vypočuť, rozanalyzovať a prísť s riešeniami, ktoré sa implementujú v rámci redizajnu webu.

| Tip💡Choďte spätnej väzbe napred
Aby ste získali od používateľov hodnotnú spätnú väzbu, je potrebné im túto možnosť na webe sprístupniť a čo najviac uľahčiť – napríklad vytvorením formulára pre dotazy a pripomienky, produktové recenzie, diskusné fórum, prelinkovať sociálne média, vytvoriť chat…

Ak uvažujete nad redizajnom svojho webu a radi by ste získali odbornú pomoc, neváhajte nás kontaktovať:

➡️ MÁM ZÁUJEM O REDIZAJN WEBU

Zdroje:
elementor.com,
forbes.com,
linkedin.com,
finance.yahoo.com,
elementor.com,
growmodo.com,
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.