Aj keď možno ešte nemáte svoj profil na LinkedIn, určite ste o tejto profesijnej sociálnej sieti už počuli. Nie je to náhoda – LinkedIn poskytuje množstvo príležitostí, ako budovať firemnú či osobnú značku a tak jeho popularita stúpa naďalej.
Posledný medziročný nárast nových účtov bol až o 22 %. Vytvorením svojho profilu sa tak stanete súčasťou siete plnej profesionálov, odborníkov a firiem z rôznych oblastí. Na základe výberu vašich prepojení potom môžete oslovovať presne stanovenú cieľovú skupinu.
V článku sa dočítate 👀:
👉 Kto sa nachádza na LinkedIn
👉 Aký je prínos individuálneho LinkedIn profilu pre každého
👉 LinkedIn ako príležitosť pre firmy
👉 Kedy a ako začať s LinkedIn
👉 Čo vás bude úspech na LinkedIn stáť
👉 Ako funguje externá správa LinkedIn účtov
Byť či nebyť… Na LinkedIn 🤔
Hoci je táto sieť otvorená pre každého, je pravdou, že nie každá profesia či firma musí nutne vyťažiť maximum z prevažne B2B prostredia, ktoré tu vládne. Na LinkedIn napríklad neuvidíte niekoho priamo ponúkať svoje služby či predávať produkty.
Širokú škálu profilov na LinkedIn tvoria stredný a vyšší manažment, prevažne muži s priemerným platom od 1500€ a vyššie. Najväčšia časť slovenských používateľov pracuje v marketingu (14 %), potom nasledujú rôzne obchodné „sales“ pozície (10 %) a pozície z oblasti informačných technológií (10 %). (Go4Insight, 2022)
Problém úspešne sa presadiť v rámci LinkedIn tak môžu mať napríklad rôzni remeselníci, ale aj študenti, ktorí majú ešte málo pracovných skúseností a tým aj málo obsahu na vytváranie vhodných príspevkov. Na druhej strane, ak začne človek v mladom veku, pomaly mu bude profil rásť spolu s jeho skúsenosťami.
| Tip 💡
Vytvoriť si LinkedIn profil bez ohľadu na vaše zameranie či skúsenosť určite nie je zlým krokom. Nič vás to totiž nebude stáť a otvoríte si tak dvere možnej ďalšej biznisovej alebo pracovnej príležitosti – nikdy neviete či vás nakoniec niekto na jeho základe neosloví.
Z individuálneho hľadiska je stále výhodnejšie, keď si o vás hľadá budúci biznis partner či zamestnávateľ informácie na LinkedIn, ako na niektorej z iných sociálnych sietí (napríklad Facebook či Instagram). Na nich je z hľadiska ich zamerania obsah profilov viac osobného charakteru, ktorý zvyčajne nepôsobí profesionálne.
Prínos individuálneho LinkedIn profilu pre každého:
✔ Efektívne budujte svoju osobnú značku, zvýraznite svoju odbornosť a špecializáciu.
✔ Vytvorte a zdieľajte CV v kvalitnej forme – profil LinkedIn slúži aj ako životopis, kde môžete predstaviť svoje osobné kvality a rovnako zdieľať svoje pracovné skúsenosti a úspechy.
✔ Získajte nové zákazky či zaujímavé pracovné ponuky v obore – v sekcii “jobs” nájdete množstvo aktuálnych pracovných ponúk, na ktoré môžete rýchlo reagovať svojim profilom.
✔ Staňte sa influencerom – LinkedIn je tiež príležitosťou pre budovanie publika sledovateľov vo svojom obore či mimo neho.
✔ Získavajte novinky a trendy vo vašej oblasti – Pri zmysluplnom nastavení svojho feedu a zapojení sa do relevantných skupín, získate “hot news” v rámci oboru a vašich záujmov z prvej ruky. Celkovo však sledovaním popredných osôb v obore či zaradením sa do relevantných skupín môžete získať dobrý prehľad o novinkách, rozšíriť svoje vedomosti.
✔ Vzdelávajte sa v mnohých oblastiach – na LinkedIn je zadarmo k dispozícii veľa zaujímavých kurzov.
✔ Staňte sa ambasádorom svojej firmy – aktivita na LinkedIn v mene firmy vás môže spraviť ich ambasádorom a všetko získané vám aj po prípadnom odchode z firmy zostáva (profil vám zostáva).
✔ Pozrite si svojich budúcich kolegov, či ľudí, ktorí s vami budú robiť pohovory.
HVIEZDY SLOVENSKÉHO LINKEDIN-u:
LinkedIn ako príležitosť pre firmy
Veľká časť komunikácie sa presúva na sociálne siete a v rámci biznisu ide jednoznačne práve o LinkedIn. S množstvom aktívnych profilov, ktoré sa tu nachádzajú, môžete kontaktovať dôležitých členov firiem priamo a výrazne tak skrátiť obchodný cyklus.
Touto formou sa môžete vyhnúť zdĺhavému staromódnemu procesu v štýle „vybavovania cez asistentku“ – na LinkedIn sú profily s pozíciami, je tak možnosť dostať sa k žiaducemu kontaktu priamo. To platí aj opačne a cez LinkedIn vás môžu osloviť s obchodnou ponukou či priamou pozvánkou do tendra.
O tom, že komunikácia na tejto sociálnej sieti funguje, sme sa presvedčili aj sami. Napríklad pri príprave školenia o LinkedIn sme napísali priamo niekoľkým CEO veľkých slovenských firiem ohľadom informácií o fungovaní LinkedIn z ich pohľadu a do niekoľko dní sme do inboxu dostali odpovede.
| Tip 💡 Mať len firemný profil nestačí
Inú váhu kontaktovaniu pridáva vaša pozícia, preto odporúčame ako dobrú stratégiu úspešného pôsobenia na LinkedIn vytvoriť k firemnému profilu aj profily pre popredných funkcionárov (minimálne CEO) a z aktívnych zamestnancov spraviť ambasádorov firmy, ktorí budú zdieľať okrem svojho vlastného obsahu aj obsah v mene firmy. Tieto profily zvyčajne dosahujú vyššiu mieru angažovanosti a priamych prepojení, čo je plusom pre celkové šírenie povedomia o firme či značke a jej raste.
Ďalšou zrejmou výhodou je aj možnosť sledovať vývoj a novinky na trhu, vrátane krokov konkurencie. S množstvom firiem na LinkedIn je možné mať priebežný a aktuálny prehľad o trhu.
Príležitosti na LinkedIn pre firmy 📢:
🔹 Možnosť skrátenia a zefektívnenia obchodného procesu.
🔹 Pozvánky do tendru, nové zákazky.
🔹 Oslovenie veľkých spoločností či profesionálov na slovenskom aj svetovom trhu.
🔹 Priestor pre reklamu a najmä PR.
🔹 Doplňujúci priestor pre organické šírenie informácií relevantnému publiku.
🔹 Doplňujúci priestor pre celkovú reklamnú kampaň.
🔹 Nábor nových zamestnancov.
🔹 Budovanie autority v danej oblasti.
🔹 Udržiavanie a budovanie cenných kontaktov (networking).
🔹 Šírenie povedomia o svojej značke či firme.
🔹 Väčšia angažovanosť zamestnancov.
🔹 Angažovanosť obchodníka do sales procesu.
🔹 Lepší prehľad o dianí a konkurencii vo vašom obore / segmente.
Kedy a ako začať s LinkedIn ⏰
Každé budovanie komunity alebo brandu trvá určitý čas. Čím skôr začnete, tým skôr si vybudujete väčšiu základňu, ktorá bude mať neustálu tendenciu rásť. Relevantné kontakty prichádzajú postupne, čo si vyžaduje váš čas a čas pôsobenia na LinkedIn.
Ak to s LinkedIn myslíte vážne, tak si svedomite vyplňte váš profil – to je prvý krok, ktorý vedie k úspechu. Začnite si budovať komunitu na základe relevantných prepojení a tvorte obsah, aby ste boli viditeľní.
Je tiež vhodné premyslieť si svoj hlavný cieľ pôsobenia na LinkedIn, ktorý môže byť pre každého trochu iný – napríklad šírenie informácií, zber reakcií na príspevky, budovanie influencerstva či povedomia o svojej značke…. Podľa vytýčeného cieľa si potom budete vedieť lepšie prispôsobiť svoju LinkedIn stratégiu, vrátane obsahu.
Medzi hlavné kritéria úspechu na LinkedIn patria – tak, ako na väčšine populárnych sociálnych sieťach – kvalitný obsah a najmä konzistentnosť jeho pridávania či komentovania.
„Free“ však neznamená zadarmo💆
Vytvoriť si svoj profil na LinkedIn môže hocikto a bez poplatkov – dokonca za pár minút. Avšak pokiaľ chce človek naozaj niečo z tejto siete získať, bude ho to stáť mentálnu energiu a čas.
V priemere môže trvať napísať kvalitný príspevok 2 – 4 hodiny, no ide o veľmi orientačný odhad. Veľa závisí od toho, koľko času strávite nad hľadaním témy a rovnako od typu príspevkov, kedy napríklad prezdieľanie zaujímavého obsahu iného autora nemusí zabrať viac ako niekoľko minút, kým opis vlastného názoru na určitú problematiku už rádovo viac.
Nejedná sa však iba o text, určite netreba zabúdať aj na vizuálnu stránku, akou sú napríklad vhodné fotografie. Veľkému úspechu sa tešia aj vlastné videá, ktoré si môžete tiež sami pripraviť.
V konečnom dôsledku treba mať na pamäti, že ak sa chcete pustiť do LinkedIn kampane na vlastnú päsť, tvorba a plánovanie obsahu môže zabrať niekoľko hodín týždenne – najmä ak chcete dodržať istú konzistentnosť publikovania, ktorú oceňujú aj LinkedIn algoritmy. Najúspešnejší LinkedIn tvorcovia tvorbe príspevkov venujú aj niekoľko hodín denne.
| Tip 💡Zistite mediálnu hodnotu svojho profilu
Ak už máte svoj LinkedIn profil, môžete si pozrieť jeho mediálnu hodnotu napríklad cez appku Selling LinkedIn – ak je skóre nižšie ako 60, LinkedIn algoritmus nebude vaše príspevky a profil zobrazovať intenzívne, ale budete mať všeobecne znížený dosah.
Prečo firmy pri správe LinkedIn profilov využívajú externú pomoc
Aj keď sa pustíte do tvorby príspevkov s plným nadšením, veľmi rýchlo a ľahko môže nastať situácia, kedy si nebudete vedieť vyhradiť dostatočný čas na správu LinkedIn profilu. Aj pravidelné nachádzanie vhodných nápadov na príspevky, či už len samotné pretavovanie týchto nápadov do zmysluplných textov nie je vždy jednoduché.
To však neznamená, že by ste sa mali vzdať cieľa využiť LinkedIn vo svoj prospech na maximum. Väčšie firmy a organizácie tieto úlohy dedikujú na ľudí vo svojom tíme, no rovnako je bežnou praxou obrátiť sa so správou sociálnych sietí (vrátane LinkedIn) na externistov a reklamné agentúry.
Aj keď nechcete, aby niekto pripravoval texty či obsah za vás a vo vašom mene, môžete touto spoluprácou získať:
✔ Pomoc pri vytváraní nápadov na príspevky.
✔ Samotná tvorba príspevkov, od textov po grafické výstupy (foto / video).
✔ Pri vlastnej tvorbe obsahu môžete získať jeho finálnu úpravu skúsenými tvorcami, ktorí zvýraznia cieľ komunikácie (vylepšia napr. text či pripravia spomínané vizuálne podklady).
✔ Správne nastavenie profilu.
✔ Pomoc s budovaním siete kontaktov a prepájaním profilov – vyhľadávanie vhodných prepojení a rozposielanie pozvánok.
✔ Pravidelné konzistentné prispievanie – to preferuje aj LinkedIn algoritmus a takýmto profilom poskytuje viac priestoru vo feede príspevkov.
✔ Oslovovanie žiadaných osôb cez správy.
✔ Pri dobre nastavenej stratégii je možné veľa vyťažiť aj zo správ – nový biznis, reklama apod. – oslovovanie cez správy, automatické správy, preposielanie relevantných správ dotyčnej osobe.
✔ V konečnom dôsledku ušetríte čas – a čas sú peniaze!
✔ V rámci našej agentúry máme veľa skúseností so správou LinkedIn účtov a s prípravou pravidelných príspevkov pre klientské profily (z dôvodu diskrétnosti ich však nemôžeme menovať). Videli sme na vlastné oči, že biznis môže rásť aj vďaka LinkedIn – a radi s tým pomôžeme aj vám.
➡️ MÁM ZÁUJEM O LINKEDIN ŠKOLENIE
➡️ MÁM ZÁUJEM O SPRÁVU LINKEDIN