Na nasledujúcich riadkoch sa preto pokúsim vysvetliť spojitosť medzi doménou a hostingom a tiež spôsob, ako ich získať a využiť pre váš web a e-mail.
Keď klientom vysvetľujem, čo sú to web domény a web hosting, často používam prirovnanie k bytovému domu a poštovým schránkam. Za roky mojej praxe som nič názornejšie nevymyslel. Predstavme si, že doména je štítok s vaším menom a hosting je poštová schránka v bytovom dome. Poskytovateľ hostingu je správca tohto bytového domu.
Poštová schránka bez označenia, alebo štítok s vaším menom bez schránky nedávajú veľký zmysel. Až keď je schránka správne označená, je možné k nej pristúpiť, niečo do nej hodiť alebo v nej niečo nájsť.
ČO JE DOMÉNA A AKÚ KONCOVKU MÁM ZVOLIŤ PRE SVOJ BIZNIS?
Doména predstavuje jednoznačný identifikátor, pod ktorým som ja alebo môj biznis rozpoznateľný v online svete. Po zakúpení domény sa na určenú dobu stávam jej vlastníkom, držiteľom a túto dobu si viem predlžovať úhradami na ďalšie roky. Zakúpenie domény sa realizuje prostredníctvom spoločností – registrátorov, ktorí vedia všetko zrealizovať elektronicky. Je dobrým zvykom, že top registrátori robia tieto úkony automatizovane a po úhrade kartou je doména okamžite zaregistrovaná a dostupná na používanie.
Rozdiel medzi dobrými a skvelými registrátormi spozorujete aj priamo pri spravovaní vašej domény. Pokiaľ si môžem z pohodlia webového rozhrania doménu priradiť k hostingu, vytvoriť e-mailové schránky, pripojiť na správu viacero používateľov a podobne, viem, že som v dobrých rukách. Na našom trhu môžete, napríklad, skúsiť medzinárodnú spoločnosť IONOS. Ceny domén sú tu v rozmedzí jednotiek až desiatok eur za kalendárny rok (s výnimkou prémiových domén, ktoré majú samostatné ceny).
Na Slovensku je štandardné používať doménu s príponou .sk, čo je naša národná doména; príklad: www.mojafirma.sk. Ak je mojím zámerom osloviť podnikaním aj zahraničie, najpopulárnejšou koncovkou je .com. Avšak, nájsť voľnú alternatívu niekedy býva zložité. Ku koncu roka 2020 bolo totiž zaregistrovaných celkom 152 miliónov .com. Na Slovensku to nie je až také zlé, k marcu 2021 existuje 431-tisíc domén s koncovkou .sk.
AKÝ HOSTING POTREBUJEM?
Keď už máte za sebou výber domény aj registrátora, stojíte pred rozhodnutím, aký hosting si k nej objednať. Veľmi dôležitým a asi jediným parametrom, podľa ktorého si budete ako používateľ vyberať, je kapacita hostingu. Do nej sa kumulatívne napočíta veľkosť vašej webovej stránky a e-mailových schránok. Tento objem dát časom, samozrejme, rastie, avšak u väčšiny poskytovateľov si pri zaplnení viete svoj hosting kapacitne zväčšiť aj neskôr.
Osobne by som začínal na kapacite aspoň 10 GB, čo predstavuje štandardnú veľkosť pri prevádzke webu a cca piatich e-mailových schránok. Pripomínam, že ceny za hosting sú priaznivé, bavíme sa o desiatkach eur za jeden kalendárny rok.
A čo ostatné parametre? Bežná hostingová ponuka môže vyzerať podobne ako na obrázku nižšie. Porozumieť jej vyžaduje dávku skúseností a jasný plán, čo chcete na hostingu prevádzkovať. Preto ak máte možnosť sa poradiť s niekým, kto Vám to všetko ozrejmí, urobte to. Ak však nikoho takého nemáte, je zlatým pravidlom objednať si hosting u renomovanej firmy. Ak firma obsluhuje stovky tisíc domén, viete, že sa nemáte čoho báť.
MÔŽEM MAŤ DOMÉNY AJ BEZ HOSTINGU?
Kúpa domény nie je podmienená aj kúpou hostingu. No ako som už v článku objasnil, musí na to byť relevantný dôvod. Často pre klientov registrujeme domény už čase, keď sa tvorí ich značka, alebo hneď, ako založia spoločnosť. Dôvodom je istota, že ich preferovanú doménu nikto iný neobsadí.
Menej bežné sú dôvody obchodovania s doménami, ktoré sú niečím výnimočné, napríklad majú zaujímavý názov. Obchodníci túto doménu zakúpia a následne ju predajú so ziskom niekomu, kto na nej bude neskôr prevádzkovať svoj biznis. Samozrejme, toto sú len príklady a v praxi sa môžme stretnúť aj s inými dôvodmi, prečo si niekto zakúpi doménu alebo hosting samostatne.
NA ZÁVER
Na vytvorenie samotnej domény a hostingu potrebujete, samozrejme, webovú stránku. S ňou vám radi pomôžeme aj my v SHARKANI. Pred časom sme sa téme webov venovali podrobnejšie v článku Prečo je čas na nový web, kde nájdete rôzne pútavé informácie.
A na záver verím, že pokiaľ ste v tejto problematike doteraz neplávali ako ryba vo vode, náš článok vám aspoň trochu pomohol zorientovať sa v nej.
Ešte viac o hostingu sa sa dočítate v článku: „Neviete si vybrať rýchly hosting pre váš WordPress? Otestovali sme ich za vás“ na Ecommerce Bridge.