Na internete sa celkom bežne stretnete so subdoménou, alebo s požiadavkou na jej vytvorenie. Obvykle sa používa na oddelenie jednej časti webu od druhej, napríklad blogu, zákazníckeho portálu, e-shopu a podobne. Ak chcete nazrieť do sveta subdomén, ste tu správne. Na nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko potrebné, čo o nich treba vedieť.
V hornej časti prehliadača sa nachádza adresa , takzvané URL. Začína https://, a potom nasleduje doména sharkani.com.
Názov domény má tri časti, doménu najvyššej úrovne (TLD), doménu druhej úrovne (SLD) a subdoménu.
1. Doménu najvyššej úrovne nájdete úplne vpravo od názvu vašej domény. Môže to byť buď doména najvyššej úrovne s kódom krajiny (ccTLD), alebo generická doména najvyššej úrovne (gTLD).
Hoci ccTLD boli pôvodne navrhnuté pre konkrétnu oblasť, často sa používajú na reprezentáciu iných vecí alebo v slovných hračkách. Príkladom takejto domény je aj .sk. Generické domény najvyššej úrovne sú širšie a na všeobecné účely, napríklad .com, alebo .digital. Viac o trendoch v doménach nájdete tu.
2. Doména druhej úrovne (SLD) je naľavo od TLD. Na sharkani.com je „sharkani“ SLD. Keď premýšľate o názvoch domén pre vašu firemnú alebo osobnú stránku, skombinujete SLD aj TLD a potom pomocou vyhľadávania dostupnosti domén overíte, či je k dispozícii.
3. Subdoména sa nachádza naľavo od domény druhej úrovne, používa sa na vytváranie rôznych sekcií webu. Subdomény môžu byť použité na oddelenie rozličných oblastí vášho webu v závislosti od toho, na čo ich chcete použiť.
Predstavme si, že vlastníte obchod pre bežných zákazníkov, ale potrebujete mať aj e-shop pre veľkoobchodných zákazníkov. Môžete teda vytvoriť subdoménu b2b.nazovobchodu.sk, často sa stretnete aj so subdoménou typu blog, alebo shop.
Všetko, čo sa pripája k internetu, má IP adresu, od webových stránok a mobilných telefónov až po Amazon alebo Google. Ak vyhľadáte adresu URL, Domain Name System (DNS – viac o ňom nižšie) vás spojí s webovou stránkou alebo digitálnym zariadením, ktoré potrebujete, pomocou tejto adresy IP, ktorá sa skladá z jedinečnej série čísel.
Problém s dlhými, jedinečnými sériami čísel je, že sa ťažko pamätajú, preto ich nahrádzame pre nás prirodzenejšími názvami domén.
DNS funguje ako telefónny zoznam alebo zoznam kontaktov vo vašom telefóne. Vyznačuje sa hierarchickým systémom. Po zadaní názvu domény, ako je sharkani.com do webového prehliadača (Chrome, Safari a podobne) DNS preloží ľubovoľný názov domény na zodpovedajúcu IP adresu, ktorá sa potom použije na nájdenie webovej stránky a jej načítanie. To všetko sa deje pri vysokej rýchlosti.
Subdomény sú súčasťou tohto systému a rovnako ako domény sú ľahko čitateľné adresy, ktoré DNS používa na preklad do IP adries.
Testovanie: Subdoména poskytne priestor na nové rozloženie alebo zmenu štruktúry obsahu a pomôže predstaviť si, ako bude niečo vyzerať bez toho, aby ste museli čokoľvek publikovať na svojej hlavnej stránke, alebo kupovať novú doménu a hosting na testovanie.
Cielenie na nové publikum: Na svojej hlavnej webovej stránke cielite, napríklad, na pravidelných zákazníkov. Pomocou inej adresy URL subdomény sa môžete zamerať na inú skupinu zákazníkov, ktorí sú mladší alebo, naopak, starší a podobne.
Samostatný blog: Ak máte profesionálnu, seriózne vyzerajúcu stránku, ale chcete si vytvoriť blog, v ktorom sa budete venovať, povedzme, gastru v Bratislave – tu vám tiež môže pomôcť subdoména. Hoci je blog samostatný, je zároveň spojený s vašou hlavnou doménou.
Otvorenie internetového obchodu: Založili ste si webovú stránku o handmade čiapkach pre deti, časom získali veľkú sledovanosť na Instagrame. Teraz chcete začať predávať svoj vlastný tovar online a premeniť koníček na skutočný biznis, preto by ste si radi založili nový malý e-shop s 20 produktami. Zistili ste, že na prerábku celého webu sa ešte necítite a na začiatok je jednoduchšie urobiť e-shop separátne. Hlavne ak web o Vás už existuje. Tu poslúži názov subdomény shop.nazovdomeny.sk.
Alternatívny obsah: Subdoména je dobrý spôsob, ako oddeliť svoje nápady a nezmiasť publikum. Napríklad takto sme oslávili 30 rokov prvej webovej stránky na subdoméne: https://tribute30.sharkani.com/.
Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO): Vytvorenie subdomén vám pomôže usporiadať štruktúru obsahu spôsobom, ktorý dáva vašim používateľom zmysel. Čím lepšia je skúsenosť s webom, tým viac môžu vaše informácie pomôcť zamýšľanému používateľovi a tým vyššie sa budete zobrazovať na stránke s výsledkami vyhľadávacieho nástroja. Táto problematika je ale širšia a nerád by som vás uviedol do omylu, že subdomény majú iba pozitívny vplyv na SEO.
Rozšírte svoje podnikanie (a ušetrite pri tom peniaze): Pomocou subdomény môžete preskúmať rôzne spôsoby zarábania peňazí bez toho, aby ste si museli kupovať ďalšiu doménu. Vytvorením subdomén budete mať výhodu vytvorenia viacerých oblastí pre rast vášho podnikania.
Zdroj: securitytrails.com
Medzi typické príklady subdomény webových stránok patria internetové obchody, ktoré umožňujú návštevníkom webu nakupovať dôveryhodné produkty súvisiace s pôvodnou webovou stránkou. Alebo, samozrejme, blogy. Netreba chodiť ani ďaleko do zahraničia, príkladov je dosť aj na Slovensku: affiliate.alza.sk, blog.pravda.sk, potravinydomov.itesco.sk, zive.aktuality.sk.
Keď si budete nabudúce prezerať webovú stránku, pohľadajte, či nevidíte príklady subdomén. Alebo môžete použiť tento nástroj na vyhľadanie subdomén. Stačí zadať doménu.
Pokiaľ ide o vytvorenie subdomény alebo podstránky, môže to závisieť od osobných preferencií. Ako ste sa v článku dozvedeli, subdomény sa nachádzajú pred hlavnou doménou a podstránka sa objaví za ňou. Napríklad subdoména je blog.sme.sk a podstránku používa zase Denník N na dennikn.sk/blog.
Upozorňujeme, že každá z možností má svoje výhody a nevýhody a výber je na vás. Aby sme vám pomohli pri rozhodovaní, treba myslieť na:
Táto subdoména so zástupným znakom je miesto, kam môžete nasmerovať všetky neexistujúce subdomény. Zjednodušene povedané, ak by ste zadali niekoľko rôznych subdomén, všetky by vás nasmerovali na jedno miesto, čo je skvelé na zabezpečenie toho, aby sa používatelia dostali tam, kam chcete.
World Wide Web (www), ktorú vytvoril Tim Berners-Lee, bola vypustená z väčšiny marketingových a brandingových kampaní. Technicky ide o subdoménu, aby používatelia vedeli, že je súčasťou celosvetovej siete.
Na Záver môžem konštatovať, že možnosti sú otvorené, stačí sa len rozhodnúť. Ak si neviete poradiť, či je lepšia subdoména, alebo postačí podstránka, vždy majte na pamäti, že subdoména si vyžaduje samostatné fungovanie, je to samostatný web, čo napríklad vo WordPresse znamená dve rôzne inštalácie. To prináša výhody, ale aj množstvo nevýhod. Ak si na to netrúfate, vždy sa môžete poradiť so svojou digitálnou agentúrou.
Na internete sa celkom bežne stretnete so subdoménou, alebo s požiadavkou na jej vytvorenie. Obvykle sa používa na oddelenie jednej časti webu od druhej, napríklad blogu, zákazníckeho portálu, e-shopu a podobne.
Ďakujeme. Kalkulácia aj so sprievodnými informáciami už je vo vašej emailovej schránke.
Cenová kalkulačka tvorby webovej stránky
Označte 1 možnosť
Jedna stránka (bez podstránok)
Do 5 podstránok
6 a viac podstránok
Označiť môžete viacero možností
Mobil
Laptop / desktop
Veľké obrazovky
Označiť môžete viacero možností
Kontaktný formulár
Newsletter
Online chat
Označiť môžete viacero možností
Copywriting
Fotografie na mieru
Jazykové mutácie
Orientačnú cenu tvorby vašej novej webstránky na mieru si nájdete na:
Popis | Informácie | Množstvo | Cena |
---|---|---|---|
Discount : | |||
Spolu : |
do našich blogových článkov sme pridali novú funkcionalitu, vďaka ktorej si jednoducho zmeníte režim čítania zo svetlého do tmavého režimu a naopak. Stačí kliknúť vpravo na ikonu.