V dnešnom článku som sa pre vás rozhodol zhrnúť všetky potrebné informácie o QR kódoch a o tom, na čo treba myslieť pri ich využití. Na záver tiež nájdete niekoľko inšpiratívnych príkladov, ako ich použiť, a to aj v online prostredí.
ČO SÚ TO QR KÓDY
Quick Response kód nesie zašifrovanú informáciu, ktorú viete jednoducho načítať telefónom. Ide o špecifický dvojdimenzionálny bar-kód so špeciálnym usporiadaním malých čiernych a bielych štvorčekov.
Tri väčšie štvorce v rohoch a jeden menší slúžia na informáciu pre QR čítačku, v ostatných je zakódovaná informácia. Usporiadanie môže byť od matice s 21 x 21 štvorcami až po 177 x 177 štvorčekmi, pričom v sebe môžu kódovať od 10 – 25 znakov až po 1 852 – 4 296 znakov.
Systém QR kódov vynašiel v roku 1994 Masahiro Hara z japonskej spoločnosti Denso Wave. Viac sa o celom príbehu dočítate tu.
QR kódy sú jednoduchá cesta, ako prepojiť offline a online priestor.
Štatistiky používania QR kódov majú rastúci trend. Ich popularita je ale naprieč krajinami rôzna. Najväčšej obľube sa tešia v Japonsku, z európskych krajín vedie Nemecko.
V roku 2022 sa očakáva, že viac ako miliarda mobilných zariadení použije nejakú formu zľavového kupónu prostredníctvom QR kódu. Viac na túto tému, napríklad, tu, alebo tu.
AKO HO ČÍTAŤ
Na čítanie QR kódov si vystačíte so smartfónom. Stačí zapnúť fotoaparát a namieriť objektív na QR kód. Systém sa vás opýta, či chcete otvoriť zakódovanú webstránku a ak áno, jednoducho sa prekliknete k jej obsahu.
QR kódy je však možné čítať aj pomocou web kamery a ak je potrebné načítať veľké množstvo kódov (napríklad pri kontrole covid pasov), využívajú sa rôzne profesionálne čítačky a skenery.
AKO HO VYTVORIŤ
Stačí, ak využijete niektorý z generátorov QR kódov. Je ich množstvo a dá sa povedať, že sú zadarmo, v prípade, ak ide o statický kód. To znamená taký, ktorého obsah sa nemení. Ak z nejakého dôvodu potrebujete dynamický kód, ceny sú potom rôzne.
Vytvorenie kódu môžeme zhrnúť do týchto krokov:
- Vyberte typ obsahu, ktorý propagujete.
- Zadajte svoje údaje do formulára, ktorý sa zobrazí.
- Zvážte použitie dynamického QR kódu.
- Prispôsobte si svoj QR kód.
- Otestujte QR kód, aby ste sa uistili, že sa naskenuje.
- Zdieľajte a distribuujte svoj QR kód.
- Sledujte a analyzujte výkon.
NA ČO SI DAŤ POZOR
Obsah a veľkosť: Na začiatku si ujasnite, čo má QR kód zahŕňať a kde ho chcete umiestniť. Platí, že čím viac znakov obsahuje, tým je väčší jeho minimálny rozmer, pri ktorom je ešte čitateľný. Takže ak ho potrebujete vsadiť na krabičku od žuvačiek, nie je dobrý nápad umiestniť doň 600 znakov.
Statický vs. dynamický: Generátory QR kódov ponúkajú možnosť dynamického QR kódu, čo je v praxi stále statický kód, ktorý odkazuje na URL vygenerovanú generátorom a cez túto adresu je potom načítaný obsah kódu. Čiže generátor umožňuje dynamicky meniť obsah, na ktorý vygenerovaná URL odkazuje. Táto platená služba následne zabezpečuje okrem zmeny obsahu aj:
- Sledovanie kódu: proces monitorovania výkonu skenovania kódu a prehľadov používateľov. Zistíte, koľko používateľov naskenovalo QR kód, kde sa nachádzali, aké zariadenie používali a ako sa správali.
- Integrovanie s Google Analytics pre hlbší prehľad o demografických údajoch vašich zákazníkov.
- Asi najväčším benefitom je fakt, že môžete používať jeden QR kód roky a aj na starých printových materiáloch budú pod QR kódom aktuálne údaje.
PRISPÔSOBENIE KÓDU
Personifikované farby: nikde nie je napísané, že musíte použiť čiernobiely kód.
Logo spoločnosti: väčšina generátorov umožňuje vložiť do stredu kódu aj logo. Pôsobí to profesionálnejšie a zvyšuje to šancu upútať pozornosť. Tiež to prispieva k budovaniu značky.
💡 NAČO EŠTE NEZABUDNÚŤ
👉 Overte si, že QR kód nie je primalý, a to hlavne pri printových médiách. Treba myslieť aj na to, z akej vzdialenosti sa bude kód skenovať.
👉 Minimalizujte fyzický kontakt s kódom, pretože môže dôjsť k jeho zodratiu, a teda aj k nečitateľnosti. Napríklad, ak máte menu vašej reštaurácie v QR kóde vytlačenom na nálepke, ktorá je nalepená na stole, nepotrvá dlho a budete musieť nálepky prelepiť alebo nájsť lepšie riešenie.
👉 Myslite na komfort skenovania a kód umiestnite niekam, odkiaľ bude zákazníkom pohodlné ho skenovať. Naozaj nikto nebude skenovať kód umiestnený 15 cm nad zemou. Billboard je tiež trochu nešťastné riešenie, za jazdy v rýchlosti 130 km/h je to nebezpečné a tiež nemôžete čakať, že kvôli tomu niekto zastaví auto.
👉 Ak QR kód odkazuje na webstránku, dajte ho niekam, kde je nonstop dostupný internet. V Demänovskej ľadovej jaskyni alebo na Lomnickom štíte to má zmysel, iba ak náhodou chytíte signál či wi-fi.
👉 Transparentné pozadie výrazne znižuje čitateľnosť. Niektoré zariadenia majú problém aj so skenovaním kódu na tmavom pozadí. Preto sa najviac odporúča tmavý QR kód na svetlom pozadí.
👉 Čitateľnosť ovplyvňuje aj vonkajšie prostredie, hlavne zmeny počasia a svetla (deň a noc) a prašnosť. Napríklad, ak ste sa rozhodli dať kód na automobil, treba dbať o jeho čistotu.
👉 Odporúča sa tiež vysvetliť proces skenovania, pretože nie každému je jasné, čo má urobiť. Môžete použiť vetu: „Naskenujte fotoaparátom vášho mobilu.“
👉 Vyskúšajte, či sa dá kód naskenovať rôznymi zariadeniami. Minimálne preverte mobil so systémom Android a iOS. Pri použití farieb sa nezabudnite ubezpečiť, že viditeľne kontrastuje s pozadím.
👉 Preverte si, či má QR kód dostatočné rozlíšenie, aby sa nerozmazal a nerozpixeloval.
👉 QR kód je výborným riešením, ako dostať informáciu z webstránky prezeranej na počítači do mobilu, pretože ho stačí jednoducho naskenovať. Hodí sa pri sťahovaní aplikácií do mobilu, alebo platobných údajoch.
👉 Naopak, umiestnenie QR kódu do mobilnej verzie webstránky si radšej dvakrát premyslite. Z obrazovky mobilu užívateľ nevie kamerou nič naskenovať. Použitie tlačidla tu dáva väčší zmysel. Vhodná je aj kombinácia QR kódu a linku, ak chcem ľuďom umožniť QR kód jednoducho zdieľať.
👉 Dilema použiť viacero kódov alebo jeden? Z tohto boja vychádza lepšie použitie jedného kódu s URL, na ktorej sa potom návštevník pomocou CTA tlačidla sám nasmeruje tam, kam potrebuje. Príklad: keď je na bločku z reštaurácie jeden QR kód pre zanechanie hodnotenia a druhý pre poslanie prepitného, je lepšie ich skombinovať do jedného.
👉 Optimalizujte svoje webstránky pre mobilné zariadenia, pretože ak niekto naskenuje kód svojim mobilom a skončí na vašej webstránke, ktorá nie je optimalizovaná pre mobil, nebude to dobré pre nikoho z vás.
INŠPIRUJTE SA INOVATÍVNYM VYUŽITÍM QR KÓDOV V NIEKOĽKÝCH PRÍKLADOCH
- Priamy prístup do wi-fi. Vytvorte QR kód, ktorý vás automaticky pripojí k wi-fi a zákazníci už nebudú musieť ťukať heslo a pýtať si ho od personálu.
- Menu v reštauráciách, či kaviarňach, nápojový lístok v bare. Zákazníci už nemusia čakať na obsluhu, môžete ich QR kódom nasmerovať priamo do online menu, kde si objednajú cez svoj mobil.
- Etiketa tovaru. Nechajte svojich spotrebiteľov naskenovať QR kód, aby videli príbeh svojho obľúbeného vína, rumu, čokolády, ručne robeného mydla a spôsob jeho výroby. Takéto digitálne rozšírenie vášho produktu rozhodne zaujme.
- Vizitka. Už nemusíte niekomu diktovať svoje číslo, ani si ho nikto nemusí ťukať do mobilu. Jedným naskenovaním QR kódu si každý môže uložiť všetky kontakty na vás.
- Produktové balenie. QR kód na balení produktu vám uľahčí zdieľanie a odovzdávanie cenných podrobností o produktoch, ktoré ponúkate, priamo vašim zákazníkom. Môžete do kódu umiestniť link na video obsah, zľavu, súťaž a podobne. Vďaka interakcii spotrebiteľa a kódu môžete získavať cenné štatistiky využiteľné v marketingu. Viac o téme nájdete, napríklad, tu.
- QR kód priamo na produkte. Je veľmi praktickým riešením, ktoré okrem vysokej interakcie so spotrebiteľom prináša široké možnosti využitia. Čo by som dal za to, keby som minulý týždeň mojej manželke namiesto zložitej telefonickej inštruktáže, ako doplniť vodu do robotického mopu, mohol jednoducho povedať: otvor veko a naskenuj si QR kód.
- Marketing. Tu záleží len na fantázii marketingových agentúr. Napríklad spoločnosť Cygames oslávila prvé výročie svojej populárnej videohry zobrazením obrovského QR kódu na oblohe v Šanghaji.
Pomocou 1 500 dronov ukázala, ako postavy hry medzi sebou bojujú. Po prehliadke sa drony preskupili a vytvorili QR kód na nočnej oblohe, ktorý si ľudia mohli naskenovať. Vďaka pozornosti tisícov ľudí obrázky QR kódu vytvoreného dronmi obleteli svet.
QR kód využil aj Netflix v kampani na Gilmore Girls, keď vytlačil Snapcode na 10 000 pohárov na kávu, čo viedlo až k miliónu videní. Amazon použil, napríklad, haloweensku kampaň s tekvicami. Tekvice vytlačené na krabiciach mohli spotrebitelia vyzdobiť a vďaka QR kódu oživiť.
QR kódy v digitálnom priestore majú veľké využitie tiež:
- v e-mail marketingu, ako kupóny pre influencerov,
- v mnoho-jazyčných kampaniach. QR kód zistí preferovaný jazyk na mobile a presmeruje sa na webovú stránku, ktorá má rovnaký jazyk,
- v spojení s rozšírenou realitou, napríklad, v Ecommerce,
- v prepojení video obsahu a QR kódu ako CTA vyzývajúce k nákupu, návšteve e-shopu, webu, či sociálnych sietí,
- v retargetingu. Akonáhle zákazník naskenuje QR kód, pridá sa do zoznamu opätovného zacielenia. Keď nabudúce vyhľadá súvisiaci výraz alebo si prezerá sociálne médiá, či webové stránky, začnú sa mu zobrazovať reklamy príslušných značiek a firiem.
Viac typov, ako využiť QR, nájdete tu a tu.
QR kódy môžu zákazníkovi zjednodušiť cestu a urobiť ju pohodlnejšou. Rovnako ako pri všetkom ostatnom, úspech závisí od detailov a ich zanedbanie môže zmeniť vaše dobré vyhliadky na zlú zákaznícku skúsenosť.
Zdroje a inšpirácia:
medium.com
techbox.dennikn.sk
en.wikipedia.org
christophtrappe.com
qrcode-tiger.com
qrcode-tiger.com | 40 best innovativeuses of QR codes
qrcode-tiger.com | Statistics
blog.beaconstac.com
blog.beaconstac.com | Brands-that-use-QR-codes
blog.beaconstac.com | QR codes in digital marketing
smashingmagazine.com
smartinsights.com
scanova.io
flexpackmag.com
makeuseof.com