Späť

Google dokončil prechod na mobile first index

Doteraz bola primárnym zdrojom hodnotenia webov podľa Google algoritmu ich desktopová verzia. To sa však prednedávnom radikálne zmenilo, keď Google svoj plán Mobile First Index dotiahol po siedmich rokoch naplno do praxe. Čo to znamená pre SEO a marketing všeobecne?

Pravidlo “Mobile First” už určite pozná každý trocha rozhľadený marketér. Hovorí o tom, že mobilné verzie webov či e-shopov sú z hľadiska biznisu nesmierne dôležité. Mali by sme dbať na ich 100 % funkčnosť a dizajn, aby sme pre stále rastúci počet mobilných užívateľov zabezpečili čo najkvalitnejší používateľský zážitok. Z hľadiska SEO však toto pravidlo v súčasnosti naberá ešte hlbší význam.

 

Opäť sa raz bavíme o Google, keďže svetovo – aj u nás – má stále medzi prehliadačmi dominantné postavenie.

 

MOBIL DOMINUJE VYHĽADÁVANIU UŽ NIEKOĽKO ROKOV

Používanie internetu a webových prehliadačov bolo od ich počiatkov úzko spojené s počítačmi, výraznú zmenu priniesla najmä popularizácia a dostupnosť smartfónov. Prvý prelom nastal v roku 2015 – mobilné vyhľadávania vtedy predčili tie desktopové a odvtedy sa tento trend nezastavil.

Google preto v rámci svojho ultimátneho cieľa priniesť užívateľom najrelevantnejšie výsledky a zároveň čo najkvalitnejší používateľský zážitok, začal uvažovať nad zmenou svojho prístupu hodnotenia webov.

Dovtedy bol celý proces založený na indexácií obsahu desktopových verzií, čo sa malo po experimente v roku 2016 a následnom prvom spustení Mobile First Index v roku 2018 nadobro zmeniť. Finálny vývoj mobilnej indexácie a jej spustenie však trval 7 rokov, až do konca októbra tohto roku.

 

Indexovanie je v skratke proces, v ktorom sú obsah a hodnotenie vášho webu zaznamenané do celkovej obsahovej databázy prehliadača. Bez toho nemôže byť vaša stránka zobrazovaná vo výsledkoch vyhľadávania. Indexáciu vykonávajú špeciálne vytvorený boti, nazývaný aj crawleri.

 

ČO PRINÁŠA TÁTO ZMENA PRE VÁŠ WEB A JEHO HODNOTENIE

Kým od roku 2018 bola spustená simultánna indexácia a hodnotenie desktopovej i mobilnej verzie, odteraz sa stáva jedinou a primárnou iba mobilná indexácia. Samotný Legacy Desktop Crawler prestane Google používať už čoskoro. Inými slovami, umiestnenie vo výsledkoch vyhľadávania bude závislé iba od hodnotenia mobilnej verzie vášho webu.

To tiež v praxi znamená, že oproti minulosti bude prvým bodom kontaktu Google s vašou stránkou jej mobilná verzia. Ak tá nebude fungovať, ako má, môže zabrániť crawlerom v prieskume jej obsahu, tým k úspešnej indexácii a váš web sa nebude zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania.

Zmeny sa dočká aj Google Search Console – už v blízkej dobe má dôjsť k odstráneniu sekcie Indexing crawler information. Keďže všetky weby s mobilnou verziou budú prechádzané mobilným crawlerom, nebude podľa vývojárov v Google potrebná.

Indexovanie a crawling desktopových verzií webu sú teda zastavené. Stále však existuje malá skupina webov, ktoré z rôznych dôvodov nemajú použiteľnú mobilnú verziu – tie sa bude Google stále snažiť indexovať, ale v zníženej forme. K aktualizácii databázy týchto webov dôjde v obmedzenom čase niekoľkokrát do roka.

NIEKOĽKO TIPOV NA ZÁVER

  • Dnes už ide skoro o samozrejmosť, ale aj tak sa uistite, či máte responzívny web, alebo webovú šablónu (web template).
  • Pri tvorbe webu, dbajte primárne na dizajn (a teda celkovo excelentnú používateľskú skúsenosť) jeho mobilnej verzie.
  • Ako na tom stojí mobilná verzia vášho webu si môžete skontrolovať napríklad cez oficiálny nástroj Google: pagespeed.web.dev.

Hoci Mobile First Index je historickou zmenou fungovania Google vyhľadávača, vo všeobecnosti pre úspešné umiestňovanie v top výsledkoch stále platia tie isté základné pravidlá – tvoriť originálny, kvalitný obsah a poskytnúť návštevníkom webu čo najlepšiu používateľskú skúsenosť (vrátane zvýšeného dôrazu na Web Core Vitals).


Zdroje:
developers.google.com 
semrush.com
performics.com
searchengineland.com (a)
searchengineland.com (b)
mazeless.com
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.