Asi len málokto si vie v súčasnej dobe predstaviť život bez internetu. Veď to poznáte. Hneď po zobudení chytíte do rúk telefón, ešte v posteli prelistujete nové feedy o tom, ktorý z vašich priateľov mal aké raňajky, kde sa práve nachádza alebo či práve vonku sneží.
Prístup k informáciám nebol vždy taký jednoduchý. Ešte mnohí z nás si pamätajú dobu, kedy sme pre aktuálne informácie dejúce sa okolo nás a vo svete museli vybehnúť do najbližšej PNS-ky (poštového novinového stánku) a zakúpiť si ranné noviny či časopis. Túto dobu však už nenávratne zhltla história.
Tento článok so 100 %-nou istotou čítate na stolnom počítači, notebooku alebo mobilnom telefóne. Považujeme to za úplne samozrejmý spôsob, ako pristupovať k informáciám na internete. Čas letí neuveriteľne rýchlo a verte, či nie, toto rozhranie je tu s nami už 30 rokov.
Dnes si môžeme prehliadač vybrať podľa vlastných nárokov a kritérií. Medzi najpoužívanejšie patria Google Chrome, Apple Safari, Microsoft Edge, Mozilla Firefox a Opera.
Vytvoril ho britský počítačový vedec Tim Berners-Lee v roku 1990 počas práce v CERN-e, Európskej organizácii pre jadrový výskum, vo Švajčiarsku. Malo to však jeden háčik. Prehliadač fungoval iba na počítačoch NeXT, a tak bol obmedzený len na používanie v rámci CERN-u.
Zdroj: https://home.cern/
O rok neskôr Berners-Lee požiadal študentku matematiky CERN Nicolu Pellow, aby napísala program Line Mode Browser pre základné počítačové terminály. Prehliadač v tom čase dokázal pracovať iba s textom. V roku 1991 uzrela svetlo sveta prvá webová stránka, ktorú ešte stále nájdete online na http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html.
Univerzity, vlády a súkromné korporácie videli v otvorenom internete príležitosť. A tak v roku 1993 vznikol v Národnom centre pre superpočítačové aplikácie (NCSA) Mosaic.
Spoločnosť Microsoft ako líder na trhu operačných systémov si nemohol dovoliť zaspať na vavrínoch v rýchlo rastúcich internetových vodách. Preto sa zrodil dnes už legendárny Internet Explorer (IE), ktorý sa stal priamou súčasťou operačného systému Windows. Za krátky čas si IE získal väčšinu používateľov internetu.
Ohromný záujem neušiel očiam vlády USA, preto si na tohto softvérového giganta posvietila.
Nakoniec proti Microsoftu vzniesla protimonopolné obvinenia za to, že bránil výrobcom počítačov v odinštalovaní IE a nainštalovaní iných, konkurenčných prehliadačov.
Spoločnosť Google sa od svojho založenia v roku 1998 primárne venovala vyhľadávaniu. V roku 2008 prichádza na trh so svojím vlastným prehliadačom Google Chrome. Chrome mal ťažkopádnejší začiatok a rozbiehal sa pomaly, na začiatku zastrešoval iba asi 1 % trhu. Tým, ako rástol samotný Google, rástla aj chuť používateľov internetu využívať jeho prehliadač. Dôkazom je terajší podiel na trhu, ktorý predstavuje 64,73 % (máj 2021).
Zdroj: https://gs.statcounter.com/browser-market-share
Otestujte sa, či poznáte logá aj menej známych prehliadačov. Určite sa zabavíte a niečo nové naučíte.
Asi len málokto si vie v súčasnej dobe predstaviť život bez internetu. Veď to poznáte. […]
Ďakujeme. Kalkulácia aj so sprievodnými informáciami už je vo vašej emailovej schránke.
Cenová kalkulačka tvorby webovej stránky
Označte 1 možnosť
Jedna stránka (bez podstránok)
Do 5 podstránok
6 a viac podstránok
Označiť môžete viacero možností
Mobil
Laptop / desktop
Veľké obrazovky
Označiť môžete viacero možností
Kontaktný formulár
Newsletter
Online chat
Označiť môžete viacero možností
Copywriting
Fotografie na mieru
Jazykové mutácie
Orientačnú cenu tvorby vašej novej webstránky na mieru si nájdete na:
Popis | Informácie | Množstvo | Cena |
---|---|---|---|
Discount : | |||
Spolu : |
do našich blogových článkov sme pridali novú funkcionalitu, vďaka ktorej si jednoducho zmeníte režim čítania zo svetlého do tmavého režimu a naopak. Stačí kliknúť vpravo na ikonu.