logo-claimlogo-white_stickylogo-claimlogo-claim
  • hello@sharkani.com
  • +421 915 105 575
  • English
✕
SPÄŤ

Ako zmýšľajú dizajnéri

1600x1600_ako zmyslaju dizajneri

Pojmy ako objav, interpretácia, myšlienka, experimentácia a vývoj sa dokopy dajú zhrnúť do jednej štruktúrovanej metódy a jediného pomenovania – dizajnérske zmýšľanie. Inými slovami – štruktúra riešenia problémov.

Tim Brown, CEO firmy IDEO, definuje dizajnérske zmýšľanie takto:

Poslaním tohto zmýšľania je preložiť pozorovania do náhľadov a tieto náhľady do produktov a služieb, ktoré pomôžu zlepšiť život

Je to ako nájsť nové kreatívne riešenia problémov, ale takým spôsobom, že sa kladie dôraz na potreby ľudí. Môže to znieť jednoducho, no v dnešnom digitálnom svete nejde len o jednoduchú tvorbu webstránky alebo grafického návrhu, musíte vytvoriť zážitok.

Pýtate sa, ako vytvoriť zážitok ? Povieme len jedno: dlhotrvajúci dojem. Musíte vytvoriť hodnotu a cieľ. Proces tohto zmýšľania začal byť populárnym zhruba v posledných dekádach. Prinieslo to obrovský úspech, nakoľko potreby zákazníkov boli vždy uspokojené. Tento proces je kľúčom k úspechu. Cieľom je pristupovať k problému systematicky a nájsť jedinečné riešenie.

Táto metóda pomáha pochopiť, v čom spočíva problém zákazníka a prispieva k tvorbe inovatívneho prístupu pri riešení. Je to nesmierne dôležité zlepšiť si svoje zručnosti, ktoré nám pomáhajú k lepšiemu pochopeniu a reakcii na rapídne sa meniace podmienky v danom prostredí a v správaní. Svet sa v priebehu rokov stal komplexnejším.

Existuje však aj strategický prístup k tomuto procesu zmýšľania, ktorý je zameraný na zákazníka. Využíva techniky ako sú: pozorovanie, interview, tvorba storyboardov, formovanie prototypov a analýza zameraná na rozhodovacie procesy.

Metodológia dizajnového zmýšľania:

metodologia-dizajnoveho-zmyslania

Empatia

K vytvoreniu plnohodnotných inovácií, potrebujete poznať vašich používateľov a zaujímať sa aj o ich život.

Empatia je stredobodom v zákaznicky-orientovanom dizajnérskom procese. Model empatie funguje na princípe porozumenia ľuďom a aj kontextu ich dizajnérskych potrieb. Je to o našej snahe pochopiť spôsob, akým veci vykonávajú a prečo. Ich fyzické a emocionálne potreby, ako uvažujú o svete a čo je pre nich dôležité. Tieto náhľady nám zadajú smer, ktorým sa uberať pri tvorbe inovatívnych riešení.

Najlepším spôsobom, ako sa dostať do štádia absolútnej empatie, je klásť veľa otázok klientom a aj samému sebe, čo, ako a prečo? Empatia je efektívnym spôsobom na získanie potrebných informácií.

Pozorovanie – snažte sa všímať si, ako sa klienti správajú v rôznych životných situáciách, ako reagujú na určité podnety.

Zapojenie sa – táto technika je všeobecne známa aj pod pojmom interview, ale mala by to byť skôr konverzácia. Pripravte si vhodné otázky a udržujte konverzáciu pohodovú a neustále sa pýtajte prečo, aby ste zistili hlbší význam.

Konverzácie – pozorujte a počúvajte. Rozhodne môžete a mali by ste kombinovať pozorovanie s aktívnym zapojením sa do konverzácie. Spýtajte sa niekoho, aby vyplnil napríklad nejaký dotazník a aby vám opísal nahlas každý krok. Sledujte ho pri tom, aké sú jeho reakcie.

Definícia

Zadefinovať správne problém je jediná cesta k vytvoreniu správneho riešenia

Model definície je kritickým bodom v dizajnérskom zmýšľaní, najmä preto, lebo je to subjektívne, každý má svoju perspektívu nahliadania na určitý problém a preto je potrebné sa odosobniť a snažiť sa zadefinovať problém na základe objektívnosti. Zvážte, čo na vás najviac zapôsobilo, keď ste komunikovali a pozorovali ľudí. Pokiaľ ste postrehli niečo zaujímavé, využite to a pýtajte sa sami seba, prečo ste si všimli práve tú konkrétnu vec. Pri premýšľaní, prečo sa niekto správa určitým spôsobom si vytvárate s tou osobou spojenie vo väčšom kontexte.

Idealizácia

Je to stav kreatívneho procesu, v ktorom sa koncentrujete na konkrétnu ideu. Idealizácia je palivom a taktiež zdrojom informácií na budovanie prototypov a získavanie inovatívnych riešení pre vašich klientov. Ďalšou technikou idealizácie je budovanie prototypu. Dostanete sa do bodu, kedy je potrebné vykonať rozhodnutie a to podnecuje tvorbu nových ideí.

Prototyp

Je proces neustálej tvorby nových produktov, techník alebo návrhov, pri ktorých vznikajú otázky, ako veci zlepšiť a urobiť inak a tým vás dostať bližšie k celkovému riešeniu problému. V počiatočnom štádiu sa vytvárajú prototypy lacnejšie, s menším rozlíšením alebo z lacných materiálov. Je to zhmotnenie predstavy, od ktorej sa odrazíte. V neskorších štádiách sú prototypy prepracovanejšie.

Testovanie

Testovací mód je dôležitou a finálnou etapou celého dizajnérskeho procesu, lebo vám dáva spätnú väzbu od používateľov na vytvorený prototyp. Testovanie je dobrou príležitosťou na pochopenie používateľa, ale nie ako pri počiatočnom procese empatie, môžete ohraničiť daný problém a vytvoriť ďalšie testovacie prototypy. Vytvorte prototypy a otestujte ich spôsobom, ktorý prináša skôr zážitok, na ktorý používateľ reaguje, než ako vysvetlenie, na základe ktorého to bude používateľ hodnotiť.

Na záver ešte dôležité body:

  1. Svižný prístup je omnoho viac vážený v tejto metóde
  2. Vždy mierte na realizovateľné produkty / prototypy, ktoré ponúkajú dostatok „hmatateľnosti“, aby ste zistili, či dokážu vyriešiť počiatočný problém alebo zodpovedať počiatočnú otázku

Zdroj: https://walkingtree.tech/all-about-design-thinking/?ref=webdesignernews.com

SHARKANI_Simca-1

Článok pre Vás pripravil Simona.

Pojmy ako objav, interpretácia, myšlienka, experimentácia a vývoj sa dokopy dajú zhrnúť do jednej štruktúrovanej metódy a jediného pomenovania – dizajnérske zmýšľanie. Inými slovami – štruktúra riešenia problémov.

Zdieľať

Neprestávajte čítať

1600x1600-precoWebOdSharkanov
20. decembra 2021

Prečo si kúpiť web od SHARKANI? Dáme vám 17 dôvodov


čítaj viac >
12. novembra 2020

Umenie vybrať ten pravý font – keď je význam písma dôležitejší ako význam slova


čítaj viac >
5. novembra 2020

Vyhnite sa týmto chybám pop-up okien a zarobte


čítaj viac >

režim čítania

moon moon

SLEDUJTE NÁS AJ NA FACEBOOKU

Najnovšie články

  • ÚLOHA SOCIÁLNYCH SIETÍ PRI VAŠOM PODNIKANÍ
  • WEBP – ŠETRNÝ OBRÁZKOVÝ FORMÁT
  • SÚHLAS SO SPRACOVANÍM SÚBOROV COOKIE
  • VIDEO AKO POZADIE NA WEBSTRÁNKE
  • Moja stáž v SHARKANI
© 2023 Betheme by Muffin group | All Rights Reserved | Powered by WordPress
    • No translations available for this page
      Send me my password
      Your password has been sent by email
      Make a payment
      Total to pay :
      $5
      Powered by Stripe

      Payment could not be made
      Pay now

      Poďme na to

      0$

      Ďakujeme. Kalkulácia aj so sprievodnými informáciami už je vo vašej emailovej schránke.

      Sharkulačka

      Cenová kalkulačka tvorby webovej stránky

      Uvažujete o novej webstránke, no nemáte predstavu aký rozpočet na to budete potrebovať? Využite našu intuitívnu šesťkrokovú kalkulačku, ktorá Vás prevedie výberom podstatných parametrov, na základe, ktorých získate orientačnú cenovú kalkuláciu.
      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Aký rozsah webovej stránky
      potrebujete?

      Označte 1 možnosť

      onepage

      Jedna stránka (bez podstránok)

      Do 5 podstránok

      6 a viac podstránok

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej

      Kde sa bude primárne
      webová stránka prezentovať?

      Označiť môžete viacero možností

      Mobil

      Laptop / desktop

      Veľké obrazovky

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Aké funkcie na webovej stránke
      potrebujete?

      Označiť môžete viacero možností

      Kontaktný formulár

      Newsletter

      Online chat

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      Budete potrebovať tvorbu
      obsahových podkladov?

      Označiť môžete viacero možností

      Copywriting

      Fotografie na mieru

      Jazykové mutácie

      Musíte vybrať aspoň jednu možnosť
      Ďalej
      Späť

      To je všetko!

      Orientačnú cenu tvorby vašej novej webstránky na mieru si nájdete na:


      *podmienky spracovania a ochrany osobných údajov

      Summary

      Popis Informácie Množstvo Cena
      Discount :
      Spolu :
      Odoslať
      Späť

      MILÍ ČITATELIA,

      do našich blogových článkov sme pridali novú funkcionalitu, vďaka ktorej si jednoducho zmeníte režim čítania zo svetlého do tmavého režimu a naopak. Stačí kliknúť vpravo na ikonu.

      • Služby
        • Grafika
        • Web
        • Marketing
      • Blog
      • Referencie
      • O nás
        • Filozofia
        • Tím
        • História
      • Kontakt
      • English