Späť

Výhody a nevýhody slideru/carouselu na webovej stránke

Pri surfovaní na internete je viac ako pravdepodobné, že narazíte na viac webových stránok, ktoré využívajú slider na svojej domovskej stránke. Ak premýšľate o implementácii tohto prvku na vašu stránku, tento blogový článok odhalí klady a zápory takejto stratégie web designu a ukáže alternatívy, ktoré stoja za zváženie.

ČO JE SLIDER/CAROUSEL?

Slider/carousel často označovaný ako aj Image Slider alebo Slideshow, je metóda, ktorá využíva slideshow formát s radom obrázkov pre zobrazenie viac informácií na malom priestore. Môže obsahovať rôzne typy médií vrátane obrázkov, textu, tlačidiel a dokonca aj videa a zvuku. Takáto prezentácia zvyčajne poskytuje návštevníkom možnosť posúvať sa dopredu alebo dozadu a zobraziť tak jednotlivé snímky.

VÝHODY IMPLEMENTÁCIE SLIDERU/CAROUSELU
VEĽA INFORMÁCIÍ NA MALOM PRIESTORE

Slider/carousel umožňuje zobraziť veľa dôležitých informácií na malom priestore. To môže byť užitočné najmä pri rýchlom zobrazení dôležitých detailov užívateľovi, ako aj na zobrazovanie aktuálnych propagačných akcií.

VIZUÁLNE PRÍŤAŽLIVÝ

Psychológia ukázala, že ľudia sú priťahovaní k obrázkom. Popularita sociálnych sietí vytrénovala náš mozog tak, aby sa sústredil viac na fotky ako na veľké množstva textu.

vizualne-pritazlivy

www.dospinox.sk

VÝZVA K AKCII (CALL TO ACTION)

Všetci vieme, aká je dôležitá tzv. výzva na akciu (CTA). Slider/carousel na domovskej stránke poskytuje webovému dizajnérovi príležitosť vytvoriť viac CTA na jednom mieste.

UDRŽÍ POZORNOSŤ NÁVŠTEVNÍKOV

Slider/carousel má potenciál upútať pozornosť návštevníkov a udržať ju. Návštevník sa môže zdržať, aby videl všetky slideshow, alebo môže byť v pokušení prechádzať ich, aby si ich mohol prezrieť všetky. To platí najmä v prípade, že prvá snímka, ktorú vidí, má krásny obrázok, skvelú ponuku a solídny CTA.

udrzi-pozornost

www.podotech.sk

POSKYTUJE ČERSTVÝ A NOVÝ OBSAH

Návštevníci webových stránok radi vidia nový obsah. Slider/carousel na domovskej stránke uľahčuje zobrazovanie čerstvého obsahu. Jednoduchá zmena pridania jednej novej snímky prinesie návštevníkom zakaždým úplne nový zážitok.

novy-obsah

www.fragolinopizza.sk

SKVELÉ PRI PREDAJI VIZUÁLNE ATRAKTÍVNYCH PRODUKTOV

Slider/carousel na domovskej stránke je vynikajúcou voľbou pre spoločnosť, ktorá predáva vizuálne atraktívne produkty a služby. Poskytuje skvelú príležitosť predviesť estetiku produktu alebo služby. To platí najmä pre tých, ktorí pracujú v odvetviach nehnuteľností, fotografie, umenia alebo reštaurácií.

vizualne-atraktivny-produkt

www.zara.com/sk/

ZOBRAZUJE NÁVŠTEVNÍKOM, ČO JE DÔLEŽITÉ

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa weboví dizajnéri rozhodnú implementovať slider/carousel na domovské stránky, je pomôcť svojim klientom ukázať najdôležitejšie aspekty ich podnikania. Mnoho spoločností ho používa na zvýraznenie propagačných akcií a špeciálov, čo môže viesť k zvýšeniu predaja. Iní sa ho rozhodnú využiť na reklamu nejakej udalosti, na propagáciu dosiahnutého úspechu alebo na sprostredkovanie nevyhnutných informácií.

NEVÝHODY IMPLEMENTÁCIE SLIDERU/CAROUSELU

Ak by sme sem nezahrnuli aj nevýhody používania slideru/carouselu, nebol by tento článok úplný. Preto odporúčame zvážiť tieto potenciálne nedostatky skôr, ako sa rozhodnete pristúpiť k implementácii slideru vo vašom ďalšom projekte.

MÔŽU BYŤ NEÚČINNÉ

Podľa spoločnosti Orbit Media Studios dospeli niektorí odborníci k záveru, že slidre/carousely na domovskej stránke sú neúčinné a nemajú v podstate žiadny vplyv na používateľa. V dnešnom svete digitálnej reklamy je veľa používateľov naučených preskočiť veci, ktoré vyzerajú ako reklamy. Mnohí to označujú ako bannerovú slepotu.

banerova-slepota

www.aaaauto.sk/

Bannerová slepota predstavuje problém pri skúmaní účinnosti slideru/carouselu na domovskej stránke. Ak používatelia skutočne preskočia obsah, ktorý sa podobá reklame, implementácia by mohla mrhať drahocenným priestorom.

MÔŽU VIESŤ K FRUSTRÁCII

Ak sa rozhodnete implementovať slider/carousel na stránky vo svojom ďalšom projekte, nezabudnite na čas prechodu medzi jednotlivými snímkami. To platí najmä v prípade, že na každej snímke je veľa obsahu. Návštevníka nerobí nič frustrovanejším, ako snaha prečítať snímku tak, aby za pár sekúnd nezmizla.

MÔŽU SPOMALIŤ VAŠE STRÁNKY

Mnoho sliderov/carouselov sa pri načítaní obsahu spolieha na jQuery skript. Ak prezentácia obsahuje množstvo odkazov a obrázkov, je potrebné ich najskôr načítať. To by mohlo mať za následok pomalé časy načítania stránky, čo má potenciál negatívne ovplyvniť návštevníka. Platí to najmä pre mobilné zariadenia.

NÍZKE MIERY PREKLIKNUTIA

Štúdia zistila, že iba 1% návštevníkov stránok interaguje so sliderom/carouselom. Z toho, 84% až 89% interaguje iba s prvým snímkom. To znamená, že väčšina tých, ktorí sa rozhodnú kliknúť, sa nikdy nemusia zobraziť ďalšie snímky. Preto je dôležité sa uistiť, že najdôležitejšia snímka je vždy prvá v rade.

ALTERNATÍVY SLIDERU/CAROUSELU
JEDEN VEĽKÝ OBRÁZOK

Skvelou možnosťou je vybrať jeden obrázok, ktorý predstavuje spoločnosť alebo značku. Tento obrázok môže mať obrovský vplyv na návštevníkov webových stránok a umožní vám komunikovať s návštevníkmi výkonnou správou bez obáv zo spomalenia času načítania stránky.

big-image

www.regangully.com/

VIDEO

Aký je lepší spôsob interakcie s návštevníkmi webových stránok, ako zahrnúť video na domovskú stránku, so zvýšenou popularitou služieb YouTube a videa v sociálnych médiách? Existujú prípady, keď samotný obrázok nemôže odkomunikovať celú správu. Video môže pri tejto komunikácii náramne pomôcť.

video

https://artsandculture.withgoogle.com/en-us/

VYHĽADÁVACÍ FORMULÁR

Ďalšou možnosťou nahradenia slideru/carouselu na domovskej stránke je vyhľadávací formulár. Vyhľadávací formulár je obzvlášť užitočný pre spoločnosť, ktorá má veľa stránok, produktov a služieb. Formulár pomôže návštevníkom webových stránok nájsť presne to, čo hľadajú, priamo z domovskej stránky. Výsledkom bude zjednodušený proces a zvýšenie spokojnosti zákazníkov.

formular

https://www.ubytovanienaslovensku.eu/

KOLÁŽ

Ak sa vám páči myšlienka zahrnúť obrázky na domovskú stránku, ale nechcete použiť slider/carousel prezentáciu, formát koláže je vynikajúcou alternatívou. Koláž vám umožní poskytnúť návštevníkom viac vizuálnych ponúk, aby ich lákala k zobrazeniu viacerých webových stránok.

kolaz

www.kidocentrum.sk

ZHRNUTIE NA ZÁVER. MÁM POUŽIŤ SLIDER/CAROUSEL?

Použitie slidera/carouselu je stále veľmi populárne, ktoré má mnoho výhod, ako napríklad umožňuje vám komunikovať veľa informácií na malom priestore a tiež pomáha komunikovať, čo je dôležité pre návštevníkov web. Ako už bolo povedané, rozloženie má tiež svoje nevýhody, vrátane použiteľnosti na mobilných zariadeniach, potenciálne vyššej doby načítania stránky a nízkej miery interakcie.

Ľudia majú radi snímky. Ak nie ste fanúšikom prezentácie domovskej stránky pomocou slideru/carouselu, zvážte alternatívu, ako je napríklad jeden veľký obrázok, video, vyhľadávací formulár alebo rozloženie koláží.

Zdroje:
2440media.com,
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.