Späť

Aké budú trendy v doménach v roku 2022

Na Slovensku vo voľbe domény vyhráva prvé miesto neochvejne .sk. Ak je však obsadená, neostáva vám nič iné, len siahnuť po inej koncovke, alebo urobiť kompromis v názve stránky. Už dávno však neplatí, že jedna doména stačí. Hlavne ak podnikáte na trhu s vysokou konkurenciou (napríklad e-shop), alebo chcete osloviť aj zahraničné trhy. Napríklad na nemeckom trhu je lepšie mať koncovku .de ako .sk. Toto nepísané pravidlo platí naprieč všetkými krajinami.

Poďme si spolu prejsť očakávané trendy pre tento rok a na konci sa spoločne pozrieme aj na odporúčané domény pre vybrané oblasti podnikania.

.SK SI NA SLOVENSKU AJ V ROKU 2022 S PREHĽADOM UDRŽÍ POZÍCIU NAJOBĽÚBENEJŠEJ DOMÉNY NA NAŠOM TRHU

Zdroj: sk-nic.sk

Je pravdepodobné, že svetové trendy sa premietnu aj do štatistík na Slovensku a dôjde k zmenám aj v top 10.

1 SK 11 PL
2 COM 12 STORE
3 EU 13 INFO
4 CZ 14 TECH
5 HU 15 SPACE
6 ONLINE 16 ME
7 AT 17 IT
8 DE 18 CO.UK
9 ORG 19 SITE
10 NET 20 FR

Zdroj: WEBSUPPORT 15. 3. 2021

OČAKÁVANÝM TRENDOM JE RAST CIEN

Hlavným trendom v doménovom biznise za uplynulý rok sú možno vyššie ceny domén. Mnohé registre zvýšili ceny domén po tom, čo zaznamenali prudký nárast predaja a počtu doménových mien.

Ceny prémiových doménových mien rastú. Napríklad 3. 1. 2022 sa doména coffeelist.com predala za 3500 USD. A to nebola ani zďaleka drahá.

Pri výbere prémiovej domény pre internetový obchod je dobré byť opatrný. Vyhnite sa nákupu z podozrivých registrov alebo stránok, pretože vám to z dlhodobého hľadiska môže ovplyvniť podnikanie a pri výbere voľte len spoľahlivé stránky.

.ME BUDE NAĎALEJ POPULÁRNA

V roku 2021 bola .me jednou z najpopulárnejších domén najvyššej úrovne na svete, samozrejme, ak nerátame zvyčajné domény, ako napríklad .com a podobne.

.me je hitom už od svojho uvedenia na trh v roku 2018 – prvých 100 000 domén .me bolo zaregistrovaných len za 48 hodín.

Doména si však počas pandémie Covid-19 skutočne prišla na svoje z dôvodu globálneho nárastu samostatnej zárobkovej činnosti. Mnoho jednotlivcov si potrebovalo založiť webové stránky a vybrali si doménu .me pred tradičnejšími doménami, aby ich stránka nadobudla osobnejší dojem.

ANI .LIVE SA NEMUSÍ BÁŤ ZOSTUPU

Spoločnosť Donuts Inc., ktorá spravuje 242 TLD, odhalila, že registrácie .live sa v roku 2021 zvýšili o 30 %.

To by nemalo byť prekvapením, keďže pandémia prinútila všetkých od učiteľov tanca, osobných trénerov, jazykových lektorov až po organizátorov hudobných festivalov streamovať online.

Mohli by sme očakávať, že popularita živého vysielania klesne, akonáhle sa svet opäť vráti do normálu, no nemusí tomu tak byť. Analytici predpokladajú, že globálny trh s video streamingom porastie do roku 2025 o cca 19 %.

Vyzerá to teda tak, že zlaté časy domény .live zďaleka nekončia.

KĽÚČOVÉ SLOVO „META“ BUDE RAKETOVO STÚPAŤ

V októbri 2021 Facebook oznámil, že mení svoju firemnú identitu na Meta v snahe stať sa kľúčovým hráčom v technológii metaversa. Krátko po prevalení tejto správy predaj domén obsahujúcich kľúčové slovo meta zaznamenal extrémny nárast.

Očakáva sa, že metaversum – alias miesto, kde sa stretáva fyzický a digitálny svet – nahradí súčasný internet, tak ako ho poznáme.

Vraj to začne avatarmi a 3D stretnutiami, a ktovie, kde to môže skončiť – Mark Zuckerberg očakáva, že sa budeme socializovať, učiť sa, spolupracovať a hrať sa v prepojenom 3D priestore, ktorým sa metaversum stane. Má to byť trvalé synchrónne prostredie, kde môžeme byť spolu.

POPISNÉ DOMÉNY NESTRATIA NA OBĽÚBENOSTI

Popisné domény sú také, ktoré umožňujú majiteľom plne využívať obe strany bodky v názvoch domén, aby bola ich webová adresa aj zrozumiteľnejšia, no najmä pútavejšia, napríklad tanecne.studio alebo slovensko.digital.

Tieto rozšírenia majú viacero výhod – sú ľahko zapamätateľné a môžu prispieť k SEO.

V jednej prípadovej štúdii zdvojnásobila africká spoločnosť vyrábajúca šatky na hlavu s názvom Wrap Life predaj v priebehu dvoch mesiacov po zmene názvu svojej domény na thewrap.life.

Z týchto dôvodov sa v nasledujúcom roku očakáva nárast popularity popisných domén.

DOPYT PO KRATŠÍCH DOMÉNACH BUDE STÚPAŤ

Výskum naznačuje, že čoraz viac ľudí si registruje kratšie domény. Domény okrem .com boli v októbri 2021 o 26 % kratšie ako v predchádzajúcich mesiacoch.

 

DOMÉNY .ECO A TIE SÚVISIACE S EKOLÓGIOU A ENVIRONMENTÁLNYM ODVETVÍM BUDÚ ČORAZ POPULÁRNEJŠIE

 

Zdroj: go.eco

Najmä: .bio, .earth, .energy, .garden, .green, .organic, a .solar.

Koncom roka 2021 sa v Glasgowe v Spojenom kráľovstve konal summit COP26 o zmene klímy, ktorý inšpiroval svet, aby sa spoločne zrýchlil smerom k rozvoju udržateľnejšieho prostredia.

Už pred summitom výskum naznačil, že 77 % ľudí v modernizovanom svete chce žiť udržateľnejšie.

Ako sa toto číslo zvyšuje, ekologické domény budú čoraz obľúbenejšie.

ODPORÚČANÉ DOMÉNY PODĽA ZAMERANIA WEBU

Samozrejme, stále platí, že koncovka .sk je pre Slovensko najlepšou voľbou. Ak smerujete aj na okolité trhy, nebojte sa využiť ich národné domény, ako sú .cz, .pl, .hu a podobne. Ak .sk nie je k dispozícii, môžete siahnuť po osvedčených klasikách ako .com, .online, či .eu.

Existujú aj domény, ktoré sú typické pre veľké mestá. Ak je pre vás zaujímavý trh vo Viedni, môžete siahnuť po .wien.

Celý zoznam domén, aj s filtrom podľa kategórií a ceny, nájdete napríklad tu.

Z veľkého množstva možností vyberáme niektoré domény pre inšpiráciu.

Osobné: .me, .name .page, .site, .click, .space, .family

Technológie: .io, .software, .technology, .digital, .codes, .consulting, .build .tech .systems, .link, .computer, .app

Produkty a služby: .store, .bar, pub, .cafe, . club, .bike, .salon, .party, .car, .gold, .garden, .dance, .wedding, .toys, .services, .shoes, .repair

Jedlo a nápoje: .cafe, .caffee, .bio, .beer, .vodka, .wine, .pizza, .restaurant, .organic

Profesie: .pro, .guru, .marketing, .expert, .ceo, .actor, .dental, .vet, .dev

Kreatívne: .film, .stream, .lol, design, .art, .media, .studio, .style, .video, .show, .cool, .ninja

Cestovanie: .travel, .vocations, .yachts, .tours, .camp, .holidays, .guest

Celkovo existuje viac ako 3000 domén, takže je z čoho vyberať. Pravdepodobne pribudnú ďalšie. Už vo februári vraj môžeme očakávať .day dostupnú aj pre verejnosť.

Verím, že vám tento článok pomohol zorientovať sa vo svete domén a v možnostiach, ktoré ponúka. Ak potrebujete pomôcť nielen s výberom správnej domény, môžete využiť služby našej agentúry.
Zdroje:
boxpiper.com
namecab.com
whmcsglobalservices.com
domainincite.com
statista.com
straitsresearch.com
heartinternet.uk
tld-list.com
websupport.sk
Zdroje:
boxpiper.com,
namecab.com,
whmcsglobalservices.com,
domainincite.com,
statista.com,
straitsresearch.com,
heartinternet.uk,
tld-list.com,
websupport.sk,
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.