Späť

Vyhnite sa týmto chybám pop-up okien a zarobte

Vedeli ste, že 20 – 70 % návštevníkov webových stránok je ochotných vám úplne dobrovoľne poskytnúť svoje kontaktné údaje? Toto kúzlo zvané pop-up poľahky nájdeme v slovníku online marketingu a dovolíme si tvrdiť, že takmer na každej webovej stránke. Jeho samotná existencia však nezaručuje nič. Vlastne áno, niečo predsa len zaručí – zúrivého užívateľa, ktorý vašu stránku opustí rýchlejšie, než stihnete povedať „pop-up”.

Vyskakovacie okná sú bezpochyby jedným z najkomplikovanejších marketingových nástrojov. Ako upútať pozornosť návštevníka a spraviť z neho zákazníka bez toho, aby ste pôsobili silene, až agresívne?

V tomto článku odhalíme základné taje úspešne nastaveného pop-upu a skonkretizujeme aj jeho najčastejšie chyby, ktorým by sme sa mali rozhodne vyhnúť, pokiaľ chceme dosiahnuť efektívne podnikanie.

1. AKO NASTAVIŤ POP-UP OKNO?

Rozdiel medzi dobrým a zlým pop-upom je merateľný, viditeľný a spočítateľný. Platí tu základná matematika – dobrý, premyslene implementovaný pop-up nikoho neobťažuje a získa vám potrebnú interakciu. A nepotrebujeme mať tituly z ekonomiky, aby sme vedeli, že konverzia prináša peniaze. Na začiatok – neexistuje konkrétny, všeobecne platný čas, počas ktorého sa oplatí spustiť pop-up. Na to, aby vyskakovacie okno splnilo účel, sa vám ponúka niekoľko možností:

  1. môžete najskôr analyzovať priemerný čas, ktorý strávia návštevníci na vašich webových stránkach, a potom podľa toho nastaviť ten najvhodnejší čas pre spustenie vyskakovacieho okna;
  2. alternatívou je použiť rôzne spúšťače na rôznych stránkach, pri ktorých sa rozhodnete, kedy sa má návštevníkovi pop-up okno zobraziť.

Napríklad, ak chcete implementovať vyskakovacie okno v blogovom článku s dlhým obsahom, môžete použiť spúšťač posúvania a nastaviť ho tak, aby sa okno zobrazovalo po tom, ako sa návštevník posunie o 35 percent stránky (viď nižšie).

2. HLAVNE VŽDY K VECI

Pop-up rozhodne nemá predstavovať hrozbu pre krvný tlak návštevníkov. Preto majte na pamäti jedno z elementárnych pravidiel – zobrazujte ho iba na relevantných stránkach.

Jednoduchý príklad: predstavte si, že prevádzkujete internetový obchod s elektrickými zariadeniami a ku každému tabletu ponúkate púzdro zdarma. Pop-up okno s vybranou ponukou krytov by sa po správnosti malo zobraziť výlučne na stránkach týkajúcich sa tabletov. Nemá čo robiť na produktových stránkach práčok, napríklad.

3. NEŽIADAJTE PRIVEĽA

Okrem samotného textu v pop-up okne, ktorý by mal byť jasný a stručný, je dôležitý aj počet vyplňovacích políčok. Čím viac ich je, tým viac návštevníkov odradíte. Predstavuje to veľkú výzvu pre „markeťákov“, ktorí stoja pred neľahkou úlohou – nastaviť efektívny pop-up a súčasne získať od návštevníka stránky čo najviac informácií. Aj tu sa treba riadiť starým známym „menej je viac“.

Podľa portálu Sleeknote konverzie rapídne klesajú, keď pop-up obsahuje viac ako dve vstupné polia. Ak od návštevníkov chcete získať viac informácií a pritom ich neodradiť, odporúčame použiť viacstupňové vyskakovacie okná. V prvom okne na základe jednoduchej selekcie vyseparujete jednotlivcov, ktorých ponuka naozaj zaujala. Tí budú ochotnejší vám v ďalšom okne poskytnúť viac údajov.

Nepreháňajte to však s nimi, nemali by ste použiť viac ako 4 vstupné polia.

4. CHÝBAJÚCI CLOSE BUTTON

Mnoho obchodníkov podceňuje dôležitosť zatváracích tlačidiel a uchyľujú sa k maličkým, neviditeľným, často ťažko kliknuteľným „X“, ktoré ľudí frustrujú a zo stránky nadobro odídu. Alebo, čo je ešte horšie, niektorí sa rozhodnú vôbec nezahrnúť možnosť zatvorenia okna v mylnej domnienke, že návštevníka webu prinútia k nejakej akcii.

Nedocielia tým veľa. Užívateľ musí mať možnosť veľmi jednoducho vyskakovacie okno zavrieť a nerušene pokračovať v prehliadaní stránky.

Je to síce malý, ale dôležitý bod, ktorý mnohí ľudia pracujúci v marketingových agentúrach ignorujú. Pamätajte, že ak návštevníci nemôžu zatvoriť vaše pop-up okno, pravdepodobne zatvoria váš web.

PÁR SLOV NA ZÁVER

Pop-up okno by rozhodne nemalo narušiť zážitok užívateľa, práve naopak – malo by ho zlepšovať a pridávať mu hodnotu. Efektívne nastavené vyskakovacie okná vytvárajú rovnováhu medzi ponúkaním hodnoty v správnom čase a na správnom mieste, získavajú vám potenciálnych zákazníkov a v neposlednom rade vám zarábajú. Ich správne odkomunikovanie môže byť rozdielom medzi tým, či sa zákazník na web ešte vráti, alebo nie. Vyvarujte sa preto týmto častým chybám a vyťažte z pop-upov maximum. 

Zdroje:
sleeknote.com,
www.knowband.com,
sharpspring.com,
HUNGRY FOR MORE
PREČÍTAJTE SI VIAC Z NAŠICH ČLÁNKOV.